TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev “Osmanlı Diplomasi Mirası ve Türk Dış Politikası”

TÜBA Asli Üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi  Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev "Osmanlı Diplomasi Mirası ve Türk Dış Politikası” başlıklı konferansını 22 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 10:30’da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirecek.

Prof. Yurdusev Türk dış politikasında Osmanlı diplomasi mirası üzerinde duracağı konferansında öncelikle genel Osmanlı mirasından ve ardından Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki devamlılık hakkında konuşacağını dile getirdi ve “İmparatorluk ile Cumhuriyet arasındaki devamlılığı; kurumsal, siyasi, demografik ve uluslararası ilişkiler alanlarında açıkladıktan sonra Osmanlı diplomasisinin Türk dış politikasına mirası ve etkilerini irdeleyeceğim. Dış politikada Osmanlı’dan Cumhuriyet’e miras ve devamlılığı teşkilat, üslup, politikalar ve meseleler üzerinden ifade edeceğim.” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev  kimdir?
1963 yılında doğdu.  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İngiltere’de bulunan Leicester Üniversitesi’nde eğitim gördü. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi ve Japonya’daki Kansai Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Başlıca ilgi alanları arasında “Uluslararası ilişkiler teorisi, Avrupa kimliği ve Osmanlı diplomasisi” olan Prof Yurdusev’in 2003 yılında International Relations and the Philosophy of History: A Civilizational Approach (Palgrave Macmillan) adlı kitabı yayımlandı, 2004 yılında ise Ottoman Diplomacy: Conventional or Unconventional? (Palgrave Macmillan) adlı kitabın editörlüğünü görevini üstlendi. İngilizce ve Türkçe olarak çok sayıda konferans tebliği, kitapta bölüm ve dergi makaleleri olan Yurdusev’in çalışmaları Japonca ve İspanyolca olarak da yayımlandı. Millennium: Journal of International Studies, Critical Middle Eastern Studies, Australian Journal of International Affairs, Korean Journal of Defense Analysis, Economia Exterior (İspanya), Nomos (Japonya), Journal of South Asian and Middle Eastern Studies, Zeitschrift für Türkeistudien gibi akademik dergilerde pek çok makalesi yer aldı.

2012 yılında TÜBA Asli Üyesi olan Yurdusev; aynı yılın Aralık ayında Konsey Üyesi seçildi ve görevine 2018 yılına kadar devam etti. 2015-2018 yılları arasında ise TÜBA Başkan Yardımcılığı görevini ifa etti.  Dünya Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi de olan Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev, halen ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.