Kazak Heyetten TÜBA’ya Ziyaret

Kazak Heyetten TÜBA’ya Ziyaret

Kazakistan Bilimler Akademisi’nden Dr. Kuantar Alikhanov ve Kazakistan Büyükelçiliğinden 3. Katip Duaren Kubenoc, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker’i ziyaret etti.

Başkan Şeker’in TÜBA’nın program ve projelerinden bahsettiği, Akademi’de çalışmaların nasıl yürütüldüğüne dair bilgi paylaştığı görüşmede, Kazakistan bilim akademisi ve bilim kuruluşlarıyla gerçekleştirilecek olası faaliyetler, organizasyonlar üzerinde duruldu.

TÜBA’nın Türki cumhuriyetlerle iş birliğine ayrıca önem verdiğini belirten Başkan Şeker “İkili iş birlikleri ülkeleri, akademileri, bilim insanlarını birbirine yakınlaştırmakla kalmaz ortak yürütülen çalışmalar dünya bilim camiasında ayrıca ciddi bir güç ve etki yaratır. Uzun bir süredir Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği ile yürüttüğümüz Yaz Okulumuzu, 2023 yılında başlattığımız Özbekistan Aziz Sancar Araştırma Burs Programımızı, giderek sayısı artan ikili iş birliği anlaşmalarımız sayesinde planladığımız çalışmalarımızı Türk dünyasıyla ilişkilerimizin niteliğini artırmak açısından önemsiyoruz.” dedi.

Kazak Heyete TÜBA yayınlarından armağan eden Başkan Şeker, Heyetin kendisine sunduğu hediyeler için Akademi adına teşekkür etti.