Millî Teknoloji Hamlesi

Oyunun Kuralları Değişiyor: Otomotiv Mobilite Ekosistemine Dönüşüyor

Turkcell ve Zorlu Grubu’nun %23, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ise yüzde 8 oranındadır. Togg kendini kullanıcıyı merkeze alan, küresel bir mobilite teknoloji ve hizmetleri şirketi olarak tanımlamaktadır. Marka 29 Ekim 2022 tarihinden itibaren Gemlik Togg Teknoloji Kampüsü’nde doğuştan elektrikli, bağlantılı ilk akıllı cihazı C segmenti SUV’un seri üretimine başlamıştır. Akıllı ve bağlantılı cihazın etrafında oluşturulacak ekosistem dahilinde de mobilitede yeni hizmetler, yeni kullanıcı deneyimleri ve yeni iş modelleri geliştirmektedir. Togg’un marka DNA’sı “Dünyada olup bitenle ilgili, sürekli öğrenen, ileri görüşlü, proaktif ve çevresini daha güzel bir hâle dönüştüren; işine tutkuyla sarılan, girişimci, yetkinliği ön planda tutan, özü sözü bir, kendisinin ve çevresindekilerin prestijini önemseyen, dokunduğu herkese değer katma gayreti içerisinde olan, tarz sahibi, hayat dolu bir karakter” olarak özetlenebilir.

Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan, kendine ait olan mobilite markası ortaya çıkarmak ve Türkiye otomotiv endüstrisinin dönüşümüne öncülük ederek ülkemizin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan Togg, pazara sunacağı akıllı cihazların teknik ve donanım özellikleriyle birlikte geliştirdiği mobilite ekosistemi vizyonu ile de ilklere ve enlere imza atacaktır.

Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önünde yer alacaktır. Gelecekteki akıllı ulaşım ihtiyaçlarına şimdiden cevap verebilecek, «kalıpların ötesinde mobilite çözümleri» sağlamak üzere yola çıkan Togg’un ilk akıllı cihazı 2023 yılının ilk çeyreğinde önce Türkiye’de, bu tarihten yaklaşık 18 ay sonra ise Avrupa’da yollara çıkacaktır.

Kendi batarya teknolojisini geliştirmek ve üretmek üzere dünyanın önde gelen lityum-ion batarya üreticisi Farasis ile Siro isimli şirketi kuran Togg, mobilite ve sabit depolama uygulamalarına yönelik enerji depolama çözümleri sunacaktır. Siro, Togg’un yanısıra 120 ülkede hizmet sunacaktır. Akıllı enerji çözümleri sağlamak ve Türkiye’nin şarj alt yapısını uçtan uca güçlendirmek üzere 2021 yılında Trugo isimli bir şirket kurmuş, bu amaçla 81 ilde 600’ün üzerinde lokasyonda toplam 1000 adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır.

M. Gürcan Karakaş
DOI: 10.53478/TUBA.978-625-8352-16-0.ch16