Millî Teknoloji Hamlesi

Dijital Türkiye İçin Yerli Teknoloji Ekosisteminin Öncü Aktörü TURKCELL

Jeostratejik konum avantajının yanı sıra son yıllarda gerçekleştirdiği yerli ve milli teknoloji hamlesiyle uluslararası alanda yükselişini sürdüren Türkiye’nin, sürekli gelişen dijital dünyadaki rolü çok önemli. Sektörünün öncüsü Turkcell, yıllardır Türkiye’nin “siber vatan” sınırlarını korumak ve “Dijital Türkiye”nin gücünü artırmak için çalışıyor. Başta iletişim teknolojileri olmak üzere siber güvenlikten veri merkezlerine, kişilere yönelik dijital servislerden kurumsal teknolojik hizmetlere kadar çok geniş bir yelpazede yerli çözümlerin gelişmesini ve desteklenmesini bir “memleket meselesi” yaklaşımıyla stratejik önemde görüyor. Tüm ekosistemiyle buna yönelik yenilikçi adımlar atan Turkcell, bir yandan da gerekli yeni altyapı yatırımlarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Bunun yanında sektördeki liderliğini sürdürülebilir kılmak hedefiyle geleceğe giden yolda her zaman toplumun bir adım önünde olma misyonuyla öncü Ar-Ge faaliyetlerini de sürdürüyor.

Türkiye’yi cepten ‘alo’ ile tanıştıran ilk şirket olan Turkcell, ulaştığı köklü kurumsal tecrübenin yanı sıra faaliyete başlamasından bu yana geliştirdiği yerli ve milli teknolojilerle ülkemizin bu alanda söz sahibi olması için durmaksızın çalışıyor. Bu kapsamda değişen teknolojilerle birlikte sunduğu güçlü iletişim altyapısıyla ve yeni nesil dijital servisleriyle müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor. Artık günümüzde Turkcell; eğlence servislerinden techfin çözümlerine, anlık mesajlaşma platformundan arama motoruna kadar çok farklı alanlarda uluslararası kalitede yerli çözümler üreten, hatta bunların bir kısmını dünyada 40’tan fazla ülkeye ihraç ederek milli ekonomiye katkı veren yenilikçi bir teknoloji şirketi haline dönüştü.

Kurduğu güçlü altyapı sayesinde Turkcell; bugün konvansiyonel haberleşme hizmetleri sağlamanın yanında eğitimden sağlığa, finanstan üretime pek çok sektörde kurumsal müşterilerine de yerli ürün ve hizmetler sunuyor. Böylece hem ülke kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılmasına katkı sağlarken, hem de yerli teknolojik üretimle milli ekonomiye katkısını artırarak devam ediyor. Ayrıca bunların da ötesine geçip bir yandan tüm kurumsal süreçlerine entegre ettiği sürdürülebilirlik yaklaşımıyla yenilenebilir enerji yatırımları gerçekleştiren Turkcell, diğer yandan TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) projesindeki gibi geleceğin otomobilinin yerli ve milli imkanlarla üretilmesi için de sorumluluklar üstleniyor.

Bülent Aksu
DOI: 10.53478/TUBA.978-625-8352-16-0.ch30