TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında ihdas ettiği Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ne 2024 yılı için aday gösterme süreci başlamıştır. Aday gösterme 3 Mayıs 2024’e kadar sürecek.

Her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride aday gösterilenlere, her kategoride bir ödül olarak verilen Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri ilgili alanda özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilir. Her yıl başvuru duyurusunda belirtilen ödüllerden bir tanesi, üç alan arasında dönüşümlü olarak, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye’yle ilgili, bağlantılı çalışmaları olan bilim insanlarına verilir. 2024 yılı için Türkiye bağlantılı ödül Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde verilecek.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödüllerine; TÜBA üyeleri, Türkiye’deki Üniversite Rektörlükleri, TÜBA’nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri ve Akademiler arası çatı kuruluşlar ile YÖK, TÜBİTAK ve TÜSEB gibi bilimsel kuruluşlar tarafından aday gösterilebilir. Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemezler. Ayrıca, Akademi Ödüllerine önerilen adayların son üç yıl içinde Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarınca ulusal ve/veya uluslararası düzeyde verilmiş olan bir başka bilim ödülü almamış olması gerekiyor.

Ödül sahipleri yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmelerine dayalı olarak Akademi Konseyince belirlenmektedir. Akademi Ödülleri Usul ve Esaslarında tanımlandığı üzere Akademi Ödülü Madalyası ve Beratı ile her sene Akademi Konseyince belirlenen parasal ödülden oluşan Akademi Ödülleri, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine tevdi edilecek.

Program Sorumlusu: Nihal Tamgüç (#179)
e-posta: akademi.odulu@tuba.gov.tr 
Telefon: +90 312 442 72 36 (#179)