TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST kapsamında düzenlenen törenle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler ile Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanından toplam altı bilim insanına 21 Eylül günü tevcih edildi. Törende TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve TÜBA Üyeleri de yer aldı. TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST kapsamında düzenlenen törenle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler ile Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanından toplam altı bilim insanına 21 Eylül günü tevcih edildi. Törende TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve TÜBA Üyeleri de yer aldı. 26 Eylül'de ise  Nobel Ödüllü TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar'ın da yer aldığı TEKNOFEST'te; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen törenle birincilere ödüllerini ayrıca takdim etti.

Törende konuşan Bakan Varank, TEKNOFEST’in hem yenilikleri hem de katılımcı sayısıyla her yıl bir öncekinden daha yoğun geçtiğinin altını çizdi ve şu şekilde devam etti “Bu yıl ki yeniliklerden bir tanesi de TÜBA tarafından ihdas edilen Doktora Bilim Ödülleri oldu. TEKNOFEST’te yaptığımız faaliyetlerin, belirlediğimiz öncü teknoloji alanlarına dönük tez çalışmaları, akademik çalışmalar bizim için çok değerli. TÜBA, Türkiye’deki bilim insanını taltif ve teşvik etmek üzere çalışan, çok değerli çalışmalara imza atan uluslararası bir kuruluşumuz. TEKNOFEST’te verilen bu ödüllerle de biz TEKNOFEST’i bir üst basamağa daha taşımış oluyoruz. Bundan sonrasında uluslararası tezleri kabul etmek istiyoruz. Yurt dışından da buradaki öncü alanlarla ilgili tez çalışmalarında bize sunulmasını isteriz.” Dedi ve ardından ilgiyle karşılanan Ödül Programında ödüle layık görülen bilim insanlarını tebrik ederek, ödül sahiplerini takdim etti.

Son üç yıl içerisinde tamamlanarak, savunulmuş doktora tez sahiplerinin Ödül Programına başvurabildiği bilgisini veren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise; tez içerik kalitesi, tezden üretilmiş yayın ve tez sahibinin yayın nicelik ve nitelik değerlendirmesi ile sanayi, teknoloji ve verimliliğe yönelik patent veya ürüne dönüşme katkısı gibi özel kriterler göz önünde bulundurularak oldukça detaylı bir değerlendirme sürecinin yaşandığını söyledi.

Haluk Bayraktar Türkiye Bilimler Akademisi’nin TEKNOFEST’in dünyanın en büyük festivali olduğunu ve milli teknoloji hamlesini toplumla buluşturduğunu ifade etti.  TÜBA’nın TEKNOFEST’in akademik boyutunu incelemesinin çok önemli olduğunu dile getiren Bayraktar, güçlü Türkiye için TEKNOFEST’te atılan adımların ne kadar önemli olduğunu önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlayacağız. Bunun da akademik anlamda incelenmesi, kayıtlara geçmesi, tarihimize mal olması çok önemliydi. Temennim bu akademik katkının önümüzdeki yıllarda güçlenerek devam etmesidir dedi ve Doktora Bilim Ödülleri’ni almaya hak kazanan bilim insanlarını kutladı.  

Bu doğrultuda Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında; Dr. Turaç Farsadi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki 2018 tarihli ve “Geometrik Doğrusalsızlık ve Sıkıştırılabilirlik İçeren Kompozit Uçak Kanat ve Rüzgar Türbin Kanatlarının Aeroelastik Analizi” başlıklı teziyle birinci, Dr. Abdolali Khalili Sadaghiani Sabancı Üniversitesi’ndeki 2019 tarihli “Isıtılmış Havuz Kaynakları Transferi İçin Mikro/Nano Mühendislik Teknikleri” teziyle ikinci, Dr. Halil Hakan Açıkel Erciyes Üniversitesi’ndeki 2018 tarihli “Rüzgar Türbini Kanadı Üzerindeki Akışın Esneklik İle Kontrolü” adlı teziyle üçüncü,

Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında; Dr. Yasemin Kahyaoğlu Erdoğmuş Anadolu Üniversitesi’ndeki 2020 tarihli “Oyun Tabanlı Öğrenme Ortamında Eğitsel Ajan ve Geri Bildirim Türlerinin Akademik Başarı, Akış Deneyimi ve Bilişsel Yük Açısından İncelenmesi” teziyle birinci,

Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında; Dr. Zihni Onur Uygun Ege Üniversitesi’ndeki 2020 tarihli “Tümör Tanı Ve İzlemi İçin Dolaşımdaki Serbest DNA'nın Tayinine Yönelik Spesifik Bir Biyosensör Sistemi Geliştirilmesi” teziyle birinci, Dr. Gülşah Çongur Ege Üniversitesi’ndeki 2019 tarihli teziyle “Biyomoleküler Etkileşimi Elektrokimyasal Algılamaya Yönelik DNA Biyosensörlerinin Geliştirilmesi” başlıklı teziyle ikinci olarak TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülü’ne layık görüldüler.

Bugün başlayan ve altı gün sürecek olan 26 Eylül tarihine kadar sürecek olan TEKNOFEST boyunca TÜBA standında TÜBA Ödüllerine ve bilimsel programlarına dair bilgilendirmelerin yanı sıra TÜBA eserlerinin tanıtımı da yapılacak.