TÜBA-3. Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu Katılımcıları Açıklandı

TÜBA-3. Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu Katılımcıları Açıklandı

TÜBA tarafından Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle 22-26 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği (TDUBAB) “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu katılımcıları açıklandı.

TİKA desteğiyle 22-26 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan TDUBAB “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu için yapılan başvurular 30 Nisan günü sona erdi; değerlendirmeler sonucunda katılım hakkı elde eden bilim insanlarının isimleri açıklandı.

2015 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Uluslararası Türk Akademisi, Başkurdistan ve Tataristan Bilimler Akademileri tarafından Astana’da kurulan TDUBAB’ın 2016-2017 dönem başkanlığını yürüten TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar konu hakkında şu şekilde konuştu: “TDUBAB'ın aktif bir üyesi olan TÜBA tarafından TDUBAB adına 2017 yılında başlatılan ve geleneksel hale getirilen "International Law, Diplomacy And Cooperation" başlıklı yaz "Yaz Okulu"nun 22-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında İstanbul'da üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. Türk ve akraba topluluklarının yaşadığı kardeş, komşu ve yakın ülkelerin bu alanda çalışan bilim insanları ile profesyonellerin gelişimi yanında aralarındaki ilişkilerin ve iş birliğinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Sosyal bilimler alanlarından birinde yetkin olmak, konuyla ilgili alanlarda çalışmak ve İngilizceye hâkim olmak gibi koşulları yerine getiren ilgililerin başvuruları için verdiğimiz süre 30 Nisan günü sona erdi; yapılan değerlendirmeler sonucunda Azerbaycan’dan 5, Bosna Hersek, Moğolistan, Makedonya, Kırgızistan ve Kazakistan’dan 3, Özbekistan ve Türkiye’den 2, Pakistan, Karadağ ve Ürdün’den 1 kişinin 20'si tam, 5'i yarım burslu toplam 25 genç bilim insanının Yaz Okulu’na katılım göstereceğini söyleyebilirim.” dedi.

TÜBA’nın İstanbul Süleymaniye’de bulunan ve 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından inşa edilen “Rabi Medrese” olarak adlandırılan biriminde gerçekleştirilecek Yaz Okulu’nda; diplomasi ve Türk dış politikası, uluslararası hukuk düzeninin temelleri, teknoloji, kalkınma ve çevre alanlarında iş birliği, bilim diplomasisi ve uluslararası bilimsel iş birliği, anlaşmazlıkların dostane çözümü, uluslararası kuruluşlar ve iş birliği gibi başlıkların yanı sıra bölgesel sorunlar ele alınacak. Hem kamu hem de özel sektördeki genç uzmanlar, lisansüstü öğrenciler ve özellikle sosyal bilimler alanında birikime sahip genç akademisyenler için tasarlanan program; kurslar ve İstanbul'daki çeşitli kuruluşlara ziyaretleri içeriyor. Katılımcıların seyahat ve konaklama masraflarının TÜBA ve TİKA tarafından karşılanacağı program, uluslararası alanda tanınmış akademisyenlerden oluşan bir grup tarafından gerçekleştirilecek ve kapanış töreninde katılımcılara özel sertifika verilecek.

Yaz Okulu'na Katılım Hakkı Elde Eden Bilim İnsanları