English
 
1287
TÜBA ile Kazakistan, Kırgızistan ve Başkurdistan Bilim Akademileri Arasında İş Birliği Anlaşması İmzalandı TÜBA ile Kazakistan, Kırgızistan ve Başkurdistan Bilimler Akademileri arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı.
1286
Türk Dünyası Bilim Akademileri Birliği Kuruldu Türk Dünyası Bilim Akademileri Birliği (The Union of Academies of Sciences of The Turkic World), Kazakistan’ın başkenti Astana’da 29 Haziran 2015 tarihinde Uluslararası Türk Akademisi tarafından düzenlenen ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın da katıldığı ilk Genel Kurul toplantısıyla kuruldu.
1285
Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR Yeniden TÜBA Başkanı Seçildi Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, ilgili mevzuata göre TÜBA’nın 14 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen 47. Genel Kurulu’nda yapılan başkanlık aday seçiminde 113 geçerli oyun 101’ini alarak üç aday arasından ilk sırada yer aldı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından TÜBA Başkanlığı’na yeniden atandı.
1283
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen’e “Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülü TÜBA Asli Üyesi ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen “Türk kültürüne ve tarihine yönelik yapmış olduğu araştırmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle akademik hayata katkılarından dolayı” 2014 Türk Kültürü Araştırma Ödülü”ne layık görüldü.
1282
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Öztürk TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi Seçildi TÜBA Genel Kurulunca aday olarak seçilen TÜBA Asli ve Konsey Üyesi ve İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Öztürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 16 Haziran 2015 tarihli onayını takiben 18 Mayıs 2015 tarihi itibaren TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği görevine başladı.
1281
TÜBA-GEBİP Üyesi Prof. Dr. Yusuf Baran, Gelişen Ülkeler Mühendislik ve Teknoloji Akademisi’ne Seçildi 2010 TÜBA GEBİP Üyesi ve Abdullah Gül Üniversitesi, Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Baran, Gelişen Ülkeler Mühendislik ve Teknoloji Akademisi’ne (The Academy of Engineering and Technology of the Developing World) seçildi.
1280
TÜBA Mühendislik Terimleri Sözlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Tarafından Online Erişime Açıldı TÜBA’nın The Green Park Hotel Ankara’da düzenlenen 47. Genel Kurul toplantısında açılış konuşmasını gerçekleştiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi kapsamında iki yüzü aşkın bilim insanının çalışmalarıyla tamamlanan ve yaklaşık 30.000 terimi içeren Mühendislik Terimleri Sözlüğü’nü www.tubaterim.gov.tr adresi üzerinden kullanıma açtı.
1279
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. György Hazai “Türkolojinin önemli konuları hakkında konuşmak benim için bir şeref kaynağı…” TÜBA Şeref Üyesi ve dünyaca ünlü bir Macar Türkolog olan Prof. Dr. György Hazai, Akademi’nin 14 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen 47. Genel Kurulu’nda “Türkolojinin Bugünkü Sorunları” başlıklı bir konferans verdi.
1278
TÜBA 47. Genel Kurulu Gerçekleştirildi TÜBA 47. Genel Kurulu’nun ve TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü kapsamında hazırlanan ve 30.000 terimi içeren Mühendislik Terimleri Sözlüğü’nün açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından The Green Park Otel Ankara’da gerçekleştirildi.
1269
TÜBA Akademi Ödülleri Çağrısı TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında, 2015 yılında uluslararası düzeyde “ TÜBA Akademi Ödülleri ” ihdas edilmiştir. Ödüller bütün bilim insanlarına açıktır.
Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi
Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi
TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kök Hücre Çalışma Grubu
Kök Hücre Çalışma Grubu
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Kanser Çalışma Grubu
Kanser Çalışma Grubu
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
TÜBA Tanıtım
TÜBA Tanıtım
Online Alışveriş Portalı
Online Alışveriş Portalı
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.