Türkçe
 
News
Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University A Cooperation Agreement Has Been Signed Between TÜBA and IAS
5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi
Tarih: 08 MAYIS 2017  Okunma Sayısı: 5542

Dünyanın en iyi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla ödüle layık görülen Türk bilim insanlarının yer aldığı 5.Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın da katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahaddin Aydın’ın açılış konuşmalarıyla ve davetli hocaların kısa sunuşlarıyla 6 Mayıs günü Medipol Üniversitesi Kavacık Yerleşkesinde başlayan 5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi, 6 ve 7 Mayıs günü yurt dışında eğitim konusunda katılımcıların tecrübelerini öğrencilerle paylaştığı atölyelerin ardından sona erdi.

TAF Network tarafından düzenlenen zirvenin bu yılki teması “Sınır Tanımayan Başarılar” olarak şekillendirildi; yurt dışındaki bilim insanlarının çalışmalarına, akademik hayatın farklı ülkelerde nasıl olduğuna ve farklı ülkelerdeki üniversitelerin eğitim sistemlerine yer verildi.

2017 yılı “Sınır tanımayan Başarı Ödülü” Prof. Dr. Banu Onaral’a verildi.

Bu kapsamda Amerika, Kanada, Fransa, İsveç, İsviçre, Japonya, Norveç ve Türkiye’den birçok bilim insanı ve yurt dışı kariyer yolunda ilerleyen gençler, akademisyenler ve iş dünyasıyla buluştu ve akademisyenler, ufuk açan başarı öykülerini gençlere aktardı. ABD Eski Başkanı Barack Obama tarafından “Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’’ne layık görülen Northwestern Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Keten, ölçülemez denilen ışığın sesini ölçen Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Mete Atatüre, Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği, Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesi kurucu dekanı olan Banu Onaral, kanserin erken teşhisi için ürettiği cihaz ve erkek kısırlığına mikroçip ile çözüm bulan çalışması ile ABD’de dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı arasında gösterilen Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi Utkan Demirci, kanserin erken teşhisi için ucuz, hızlı ve cep telefonuyla uyumlu geliştirdiği test çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve dünyanın saygın bilim dergilerinden MIT Technology Review dergisi tarafından 2015 yılında “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi”ne tıpta ve biyolojide çığır açan liderlerden biri olarak seçilen Stanford Üniversitesi’nden Naşide Gözde Durmuş, Essex Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Demirbağ, CERN’den Prof. Dr. Gökhan Ünel ve dünya çapında başarı göstermiş çok sayıda Türk bilim insanı gençlerle bir araya geldi.


Fotoğraflar

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.