English
 
Haberler
TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TÜBA Üyelerine “TÜBİTAK Ödülleri” 2017 Yılı “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” TÜBA-GEBİP Üyelerine “ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Ödülü” TÜBA 52.Genel Kurulu Gerçekleştirildi Prof. Arslan’dan “Akademi Ödülü Konferansı” 2017 “TÜBA Ödülleri” Sahiplerini Buldu TÜBA-GEBİP Üyesi Doç. Dr. Karahasanoğlu’na “Georg Forster Araştırma Bursu” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Özlü, TÜBA Başkanı Prof. Acar ve TÜBA Akademi Ödülü Sahiplerini Kabul Etti
5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi
Tarih: 08 MAYIS 2017  Okunma Sayısı: 5510

Dünyanın en iyi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla ödüle layık görülen Türk bilim insanlarının yer aldığı 5.Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın da katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahaddin Aydın’ın açılış konuşmalarıyla ve davetli hocaların kısa sunuşlarıyla 6 Mayıs günü Medipol Üniversitesi Kavacık Yerleşkesinde başlayan 5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi, 6 ve 7 Mayıs günü yurt dışında eğitim konusunda katılımcıların tecrübelerini öğrencilerle paylaştığı atölyelerin ardından sona erdi.

TAF Network tarafından düzenlenen zirvenin bu yılki teması “Sınır Tanımayan Başarılar” olarak şekillendirildi; yurt dışındaki bilim insanlarının çalışmalarına, akademik hayatın farklı ülkelerde nasıl olduğuna ve farklı ülkelerdeki üniversitelerin eğitim sistemlerine yer verildi.

2017 yılı “Sınır tanımayan Başarı Ödülü” Prof. Dr. Banu Onaral’a verildi.

Bu kapsamda Amerika, Kanada, Fransa, İsveç, İsviçre, Japonya, Norveç ve Türkiye’den birçok bilim insanı ve yurt dışı kariyer yolunda ilerleyen gençler, akademisyenler ve iş dünyasıyla buluştu ve akademisyenler, ufuk açan başarı öykülerini gençlere aktardı. ABD Eski Başkanı Barack Obama tarafından “Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’’ne layık görülen Northwestern Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Keten, ölçülemez denilen ışığın sesini ölçen Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Mete Atatüre, Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği, Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesi kurucu dekanı olan Banu Onaral, kanserin erken teşhisi için ürettiği cihaz ve erkek kısırlığına mikroçip ile çözüm bulan çalışması ile ABD’de dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı arasında gösterilen Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi Utkan Demirci, kanserin erken teşhisi için ucuz, hızlı ve cep telefonuyla uyumlu geliştirdiği test çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve dünyanın saygın bilim dergilerinden MIT Technology Review dergisi tarafından 2015 yılında “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi”ne tıpta ve biyolojide çığır açan liderlerden biri olarak seçilen Stanford Üniversitesi’nden Naşide Gözde Durmuş, Essex Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Demirbağ, CERN’den Prof. Dr. Gökhan Ünel ve dünya çapında başarı göstermiş çok sayıda Türk bilim insanı gençlerle bir araya geldi.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.