English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı THK Üniversitesi Rektörü Prof. Akbulut TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Sayan TÜBA’yı Ziyaret Etti “TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi “TÜBA-Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar “DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi” Paneli’ne Katıldı TÜBA-GEBİP Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykaş “IEEE-SA Çalışma Grubu” Başkan Yardımcısı Seçildi TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik TÜBA'yı Ziyaret Etti
TÜBA Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi Cumhurbaşkanlığı Himayelerine Alındı
Tarih: 16 ŞUBAT 2018  Okunma Sayısı: 1200

TÜBA’nın 2014 yılında başlattığı Türk-İslâm Bilim Kültür Mirası Projesi (TİBKM) Cumhurbaşkanlığı himayelerine alındı. Proje kapsamında son olarak Aralık 2017’de baskısı gerçekleştirilen 12 eserle birlikte toplam 20 eser yayınlandı.

TÜBA tarafından Kalkınma Bakanlığı’nın malî desteğiyle yürütülen proje kapsamında Türk-İslâm medeniyet havzasında üretilen Osmanlı Türkçesi, Arapça, Farsça, diğer Türk Lehçelerinde yazılmış 100 eserin bilim dünyasına ve gelecek kuşaklara kazandırılması amaçlanıyor.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar konuya ilişkin yaptığı açıklamada Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesiyle zengin bilim ve kültür mirasımıza ait çeşitli bilim alanlarında yazılmış eserlerin çeviri yazı (transliterasyon), tıpkıbasım veya çevirileri ve tahkikleri yapılarak bilim dünyasına ve gelecek kuşaklara kazandırıldığını vurguladı. Başkan Acar; Türkiye’mizin ulusal bilimler akademisi TÜBA’nın “bilim insanlığını özendirme ve bilimsel anlayışı yaygınlaştırma” işlevleri doğrultusunda yürütülen Projenin ülkemizin bilimsel ve topyekün gelişimi için gerek duyulan millî bilinç, özgüven ve motivasyona katkı bakımından da önemli olduğunu söyledi ve “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlangıcından beri ön yazılarıyla onurlandırdıkları TİBKM Projemizin Cumhurbaşkanlığı himayesine alınması, Akademimiz ve bilim insanlarımız bakımından ayrıca büyük bir onur ve motivasyon kaynağı olmuştur. Bu proje yanında TÜBA Ödül törenlerimiz de 2015’ten beri Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde gerçekleştirilmektedir. TÜBA ve bilim camiamız bakımından çok değerli yüksek teveccüh ve himayeleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kalbî şükranlarımızı arz ediyorum. Bu eserlerin bilim dünyasına kazandırılmasında emek ve katkısı olan bilim insanlarımıza ve tüm paydaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

TİBKM Projesi kapsamında şimdiye kadar tamamlanan “Osmanlı Müellifleri, İsaguci: Mantığa Giriş, Kitâb-ı Nûr-u Hadakat el-Ebsâr ve Nûr-u Hadîkat el-Enzâr, Hoca Dehhânî Divanı, Enisü'l-Celis, Şeyhülislam Arzları ve Padişah İradeleri (1845-1878), Şehzâde Dîvânı Defterleri: Manisa Şehzâde Sarayı Dîvânı (1544-1594), Şemseddin Sami - Resimli Kâmûs-ı Fransevî, Fenn-i Terbiye, Mantık Başlangıç Risâleleri, es-Sahâifü’l-İlâhiyye, Tercüme-i Tıbrü’l-Mesbûk fî Nasâyihi’l-Vüzerâ ve’l-Mülûk, Tiryâkî Hasan Paşa Gazavâtnâmesi ve Bazı Filolojik Notlar, Ferec ba‘d eş-Şidde, Tezkeretü'l-Evliyâ, Üsûlûcyâ, Vâkı‘ât-ı Rûz-merre I-IV, Levâmi‘u'n-Nûr fî Zulmet-i Atlas Minor, Târîh-i Ungurus ve Hümayunname” başlıklı 20 eser yanında, aralarında İskendernâme, Kitâbü'l-Menâmât, Sofracı Divanı, Asarı Bakiye, Enverî Tarihi’nin yer aldığı diğer eserler de bilim dünyasına kazandırılacak.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.