English
 
Haberler
Ankara MGÜ Rektörü Prof. Parlak’tan TÜBA’ya Ziyaret Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı THK Üniversitesi Rektörü Prof. Akbulut TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Sayan TÜBA’yı Ziyaret Etti “TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi “TÜBA-Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar “DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi” Paneli’ne Katıldı TÜBA-GEBİP Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykaş “IEEE-SA Çalışma Grubu” Başkan Yardımcısı Seçildi TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları
TÜBA “TDUBAB -Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu Gerçekleştirildi
Tarih: 21 TEMMUZ 2017  Okunma Sayısı: 5088

Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği (TDUBAB) “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu, TÜBA ev sahipliğiyle ve TİKA’nın desteğiyle 17-21 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da bulunan Süleymaniye Medresesi içerisinde yer alan TÜBA Rabi Medrese’de gerçekleştirildi.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar “Bilimsel çalışmalar, siyasi mülahazalardan bağımsız olarak ülkeler ve toplumlar arasında iş birliğini geliştirmek bakımından son derece önemlidir.”
2015 yılında kurulan TDUBAB’ın dönem başkanlığını yürüten TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Yaz Okulu’nda yaptığı konuşmada; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Uluslararası Türk Akademisi, Başkurdistan, Tataristan ve TÜBA ile Uluslararası Türk Akademisi’nin katıldığı toplantıyla TDUBAB’ın kurulduğunu belirtti ve Türk Dünyası kapsamındaki ülkeler ile komşu ve ilgili yakın ülke akademileri arasında bilimsel iş birliğinin geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Yaz Okulu Programı’nın “uluslararası hukuk, diplomasi ve iş birliği” konusunda oldukça zengin olduğunu dile getiren Prof. Acar, dönem başkanlığı sona ermeden TÜBA olarak, Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bir bilimsel toplantı ve Kasım ayı içerisinde de TDUBAB Genel Kurulu’nu gerçekleştirmeyi planlıyoruz dedi.

30’dan fazla ülkenin akademisiyle iş birliği anlaşmasına sahip olan TÜBA’nın; Dünya, Avrupa ve Asya Bilim Akademileri Birliği gibi 12 kuruluşta da üyeliği bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, bilimsel çalışmaların siyasi mülahazalardan ve konulardan bağımsız olarak ülkeler ve toplumlar arasında iş birliğini geliştirmek bakımından son derece önemli olduğunu, bu bağlamda TÜBA’nın Türk Dünyası’ndaki dost ve kardeş ülkelerle ilişkilerine ayrıca önem verdiğini vurguladı.

Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev ile Akademi Başkan Danışmanı ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaya’nın konuşmalarının ardından Program, 21 Temmuz günü Genel Değerlendirme ve Sertifika Töreni ile sona erdi.

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Özbekistan ve Çin Uygur Bölgesi ile Türkiye’den hem kamu hem de özel sektördeki genç uzmanlar, lisansüstü öğrenciler ve özellikle sosyal bilimler alanında birikime sahip genç akademisyenlerden oluşan toplam katılımcılar beş gün süresince “Hukuk ve Diplomasi” alanında eğitim aldı.

Program; Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev’in “Diplomasi: Temel Kavramlar ve Tarihsel Gelişim”, Prof. Dr. İbrahim Kaya’nın “Uluslararası Hukuk: Temel Kavramlar ve Tarihsel Gelişim”, TÜBA Asosye Üyesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut’un “Ekonomik İşbirliği Tarihi: Küresel Bakış Açısı”, TÜBA Asosye Üyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin Kar’ın “Uluslararası Ekonomik İş Birliği ve Bölgesel Entegrasyon”, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay F. Tanrısever’in “Diplomatik İş Birliği Formları” TÜBA Asli Üyesi ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çaha’nın “Toplum, Kültür ve Eğitim Alanında Uluslararası İş Birliği”, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Akgün’ün “Sivil Toplum Kuruluşları ve Uluslararası İş Birliği”, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban H. Çalış’ın “Uluslararası Hükümet Örgütleri ve Uluslararası İş Birliği” ve TÜBA Asosye Üyesi ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Bilgin’in “Uluslararası Güvenlik İş Birliği” başlıklı derslerinden oluştu. Yaz Okulu’nda; uluslararası hukuk düzeninin temelleri, ekonomi, teknoloji, kalkınma ve çevre alanlarında iş birliği, bilim diplomasisi ve uluslararası bilimsel iş birliği, anlaşmazlıkların dostane çözümü, uluslararası kuruluşlar ve iş birliği gibi başlıkların yanı sıra bölgesel konular da yer aldı.

Yaz Okulu’nun son ermesiyle tüm katılımcılar için boğaz turu düzenlendi.

2015 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Uluslararası Türk Akademisi, Başkurdistan ve Tataristan Bilimler Akademileri'nin başkanlarının katılımıyla Astana’da kurulan Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği’nin dönem başkanlığı TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar tarafından yürütülüyor.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.