Türkçe
 
News
Call For Nominations: TÜBA 2018 Academy Prizes Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Hazai’yi Anma Konferansı ve György Hazai Kütüphanesi Açılışı
Tarih: 26 MAYIS 2017  Okunma Sayısı: 6755

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Andrássy Universitat ve Macar Bilimler Akademisi tarafından Budapeşte’de 25 Mayıs 2017’de düzenlenen TÜBA Şeref Üyesi “Prof. Dr. György Hazai’yi Anma Konferansı ve György Hazai Kütüphanesi’nin Açılış Töreni”ne katıldı.

TÜBA Başkanı Prof. Acar, konferansta yaptığı konuşmada, TÜBA Şeref Üyesi müteveffa Prof. Hazai’nin Türkoloji ve bilime katkılarından söz etti, kendisini tanımış olmaktan ve TÜBA’ya üyesi olmasından dolayı onur duyduğunu söyledi ve Türk dünyasına verdiği eserler, değerler, katkılar ve kazandırdığı farklı bakış açıları için kendisini saygı ve şükranla yadettiklerini ifade etti. Hazai ve Tietze hocalar tarafından hazırlanan “Ferec ba’deş Şidde” ile Tietze tarafından hazırlanan “Tezkiretül Evliya ve Tarih-i Engürüs” eserlerinin TÜBA tarafından yakında yayımlanacağını belirten Acar, Hazai ve Tietze Hoca tarafından editörlüğü yapılan ve TÜBA’ya bağışlanan Türkoloji Yıllığı’nın bilim dünyasının istifadesine sunulacağını, hocanın mirasına sahip çıkan ve bu etkinlikleri düzenleyen Hazai Ailesine, kızları Kinga ve Cecilia ile tüm paydaşlara teşekkür ettiğini söyledi.

Andrássy Gyula Üniversitesi Rektörü Prof. Dietmar Meyer ve Macaristan Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Miklós Maróth’un açılış konuşmasıyla başlayan Hazai’yi anma konferansı, Berlin Freie Üniversitesi’nden Prof. Barbara Kellner-Heinkele’in “Nadir El Yazmalarının Cazibesi” üzerine yaptığı konuşma ile devam etti. Daha sonra; İstanbul Şehir Üniversitesi Prof. Dr. Hatice Aynur “Osmanlı Edebiyatının Çevrimiçi Bibliyografyası: Osmanlı Metinlerinin İncelenmesi”; Macaristan Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. István Vásáry “Timurid Devletleri'nde Türk-Moğol İdaresi”, Macar Bilim Akademisi Beşeri Bilimler Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Pál Fodor “Sınırdaki Kurt: Yahya Paşa oğlu Bali Bey (? -1527). 16. Yüzyılın Başında Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa Sınırlarında Genişleme ve Eyaletteki Elitler”, Budapeşte Károli Gáspár Reformed Church Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. János Hóvári “Sultan'ın ve Himayesindeki Macarın Son Toplantısı, 1566: Kanuni Sultan Süleyman ile Macaristan'ın Seçilmiş Kralı János Zsigmond'un İlişkileri Üzerine Bazı Fikirler”, Orta Avrupa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Günhan Börekçi de “1593-1606 Osmanlı-Habsburg Uzun Savaşında Yeni Bir Kaynak: Sultan III. Mehmed'in 1596 İmparatorluk Kampanyası Günlüğü (Rûznâme)” konuşmalarını yaptılar. Konferansın sonunda, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Habipbeyli ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, katılımcılara hitap ettiler.

Prof. Hazai’nin 85. doğum yılı anısına yapılan konferansın ardından Azerbaycan, Bulgaristan, Macaristan Akademilerinin temsilcileri, TÜBA Başkanı Prof. Acar, çeşitli ülkelerden gelen bilim insanları, Azerbaycan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diplomatik misyon temsilcileri, TİKA Macaristan temsilcileri ve Budapeşte IX. Bölge Belediye Başkanı ile Hazai ailesinin katılımıyla, Prof. Hazai’nin evinde TİKA’nın desteğiyle kurulan György Hazai Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.


Fotoğraflar

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.