English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal TÜBİTAK Başkanlığına Atandı TÜBA Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi Cumhurbaşkanlığı Himayelerine Alındı TÜBA Asosye Üyesi Prof. Bakırdere ve GEBİP Üyesi Doç. Avcı GYA Üyesi Seçildi Macaristan Ankara Büyükelçisi Kiss, TÜBA Başkanı Prof. Acar’ı Ziyaret Etti TÜBA Asli Üyesi Prof. Elmas Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Seçildi TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal Sabancı Üniversitesi Rektörlüğüne Seçildi TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TİBKM Kapsamında 12 Eser Daha TÜBA Tarafından Yayımlandı
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Hazai’yi Anma Konferansı ve György Hazai Kütüphanesi Açılışı
Tarih: 26 MAYIS 2017  Okunma Sayısı: 6420

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Andrássy Universitat ve Macar Bilimler Akademisi tarafından Budapeşte’de 25 Mayıs 2017’de düzenlenen TÜBA Şeref Üyesi “Prof. Dr. György Hazai’yi Anma Konferansı ve György Hazai Kütüphanesi’nin Açılış Töreni”ne katıldı.

TÜBA Başkanı Prof. Acar, konferansta yaptığı konuşmada, TÜBA Şeref Üyesi müteveffa Prof. Hazai’nin Türkoloji ve bilime katkılarından söz etti, kendisini tanımış olmaktan ve TÜBA’ya üyesi olmasından dolayı onur duyduğunu söyledi ve Türk dünyasına verdiği eserler, değerler, katkılar ve kazandırdığı farklı bakış açıları için kendisini saygı ve şükranla yadettiklerini ifade etti. Hazai ve Tietze hocalar tarafından hazırlanan “Ferec ba’deş Şidde” ile Tietze tarafından hazırlanan “Tezkiretül Evliya ve Tarih-i Engürüs” eserlerinin TÜBA tarafından yakında yayımlanacağını belirten Acar, Hazai ve Tietze Hoca tarafından editörlüğü yapılan ve TÜBA’ya bağışlanan Türkoloji Yıllığı’nın bilim dünyasının istifadesine sunulacağını, hocanın mirasına sahip çıkan ve bu etkinlikleri düzenleyen Hazai Ailesine, kızları Kinga ve Cecilia ile tüm paydaşlara teşekkür ettiğini söyledi.

Andrássy Gyula Üniversitesi Rektörü Prof. Dietmar Meyer ve Macaristan Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Miklós Maróth’un açılış konuşmasıyla başlayan Hazai’yi anma konferansı, Berlin Freie Üniversitesi’nden Prof. Barbara Kellner-Heinkele’in “Nadir El Yazmalarının Cazibesi” üzerine yaptığı konuşma ile devam etti. Daha sonra; İstanbul Şehir Üniversitesi Prof. Dr. Hatice Aynur “Osmanlı Edebiyatının Çevrimiçi Bibliyografyası: Osmanlı Metinlerinin İncelenmesi”; Macaristan Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. István Vásáry “Timurid Devletleri'nde Türk-Moğol İdaresi”, Macar Bilim Akademisi Beşeri Bilimler Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Pál Fodor “Sınırdaki Kurt: Yahya Paşa oğlu Bali Bey (? -1527). 16. Yüzyılın Başında Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa Sınırlarında Genişleme ve Eyaletteki Elitler”, Budapeşte Károli Gáspár Reformed Church Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. János Hóvári “Sultan'ın ve Himayesindeki Macarın Son Toplantısı, 1566: Kanuni Sultan Süleyman ile Macaristan'ın Seçilmiş Kralı János Zsigmond'un İlişkileri Üzerine Bazı Fikirler”, Orta Avrupa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Günhan Börekçi de “1593-1606 Osmanlı-Habsburg Uzun Savaşında Yeni Bir Kaynak: Sultan III. Mehmed'in 1596 İmparatorluk Kampanyası Günlüğü (Rûznâme)” konuşmalarını yaptılar. Konferansın sonunda, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Habipbeyli ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, katılımcılara hitap ettiler.

Prof. Hazai’nin 85. doğum yılı anısına yapılan konferansın ardından Azerbaycan, Bulgaristan, Macaristan Akademilerinin temsilcileri, TÜBA Başkanı Prof. Acar, çeşitli ülkelerden gelen bilim insanları, Azerbaycan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diplomatik misyon temsilcileri, TİKA Macaristan temsilcileri ve Budapeşte IX. Bölge Belediye Başkanı ile Hazai ailesinin katılımıyla, Prof. Hazai’nin evinde TİKA’nın desteğiyle kurulan György Hazai Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.