Türkçe
 
News
Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University A Cooperation Agreement Has Been Signed Between TÜBA and IAS
TÜBA Konsey Üyesi Prof. Şahin “IASSF2017”de TÜBA’yı Temsil Etti
Tarih: 30 EKİM 2017  Okunma Sayısı: 1532

TÜBA Konsey Üyesi Prof. Dr. Fikrettin Şahin, 31 Ekim - 1 Kasım 2017 tarihlerinde Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen “Inter Academy Seul Bilim Forumu 2017”de (Inter-Academy Seoul Science Forum- IASSF2017) TÜBA’yı temsil etti.

20 ülkeden yaklaşık 445 katılımcının yer aldığı IASSF2017’de konuşan Prof. Şahin TÜBA ve Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi (The Korean Academy of Science and Technology-KAST) arasında imzalanan ikili iş birliği anlaşmasına değindi ve bu doğrultuda Kore ve Türkiye arasında ortak bilimsel çalışmaların gerçekleştirilmesinin bilim dünyasında önemli bir etki uyandıracağını ifade etti. TÜBA’nın kökleri Encümen-i Daniş’e dayanan tarihi ve çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Prof. Şahin, Akademi’nin misyonunu; program, proje, çalışma grupları, yayımladığı raporlar ile yerine getirdiğini söyledi ve ayrıca TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TÜBA-GEBİP) ile sosyal bilimler, beşeri bilimler, temel bilimler ve sağlık bilimleri gibi tüm disiplinlerden yeni nesil yetkin araştırmacıların geliştirilmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

TÜBİTAK’ın ise akademik ve endüstriyel araştırma geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklediğini, ulusal öncelikler doğrultusunda araştırma-teknoloji-geliştirme çalışması yürüten Ar-Ge enstitülerini işletme işlevlerini yerine getirdiğini söyleyen Prof. Şahin, tüm bunların yanı sıra bilim insanlarının yurt içi ve yurt dışı akademik faaliyetlerinin burs ve ödüller ile desteklendiğini, özendirildiğini, üniversiteleri, kamu kurumlarını ve sanayi projelerini fonlayarak, Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması hedefiyle hareket ettiğinin altını çizdi.


Fotoğraflar

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.