English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal TÜBİTAK Başkanlığına Atandı TÜBA Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi Cumhurbaşkanlığı Himayelerine Alındı TÜBA Asosye Üyesi Prof. Bakırdere ve GEBİP Üyesi Doç. Avcı GYA Üyesi Seçildi Macaristan Ankara Büyükelçisi Kiss, TÜBA Başkanı Prof. Acar’ı Ziyaret Etti TÜBA Asli Üyesi Prof. Elmas Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Seçildi TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal Sabancı Üniversitesi Rektörlüğüne Seçildi TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TİBKM Kapsamında 12 Eser Daha TÜBA Tarafından Yayımlandı
TÜBA Konsey Üyesi Prof. Şahin “IASSF2017”de TÜBA’yı Temsil Etti
Tarih: 30 EKİM 2017  Okunma Sayısı: 2090

TÜBA Konsey Üyesi Prof. Dr. Fikrettin Şahin, 31 Ekim - 1 Kasım 2017 tarihlerinde Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen “Inter Academy Seul Bilim Forumu 2017”de (Inter-Academy Seoul Science Forum- IASSF2017) TÜBA’yı temsil etti.

20 ülkeden yaklaşık 445 katılımcının yer aldığı IASSF2017’de konuşan Prof. Şahin TÜBA ve Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi (The Korean Academy of Science and Technology-KAST) arasında imzalanan ikili iş birliği anlaşmasına değindi ve bu doğrultuda Kore ve Türkiye arasında ortak bilimsel çalışmaların gerçekleştirilmesinin bilim dünyasında önemli bir etki uyandıracağını ifade etti. TÜBA’nın kökleri Encümen-i Daniş’e dayanan tarihi ve çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Prof. Şahin, Akademi’nin misyonunu; program, proje, çalışma grupları, yayımladığı raporlar ile yerine getirdiğini söyledi ve ayrıca TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TÜBA-GEBİP) ile sosyal bilimler, beşeri bilimler, temel bilimler ve sağlık bilimleri gibi tüm disiplinlerden yeni nesil yetkin araştırmacıların geliştirilmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

TÜBİTAK’ın ise akademik ve endüstriyel araştırma geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklediğini, ulusal öncelikler doğrultusunda araştırma-teknoloji-geliştirme çalışması yürüten Ar-Ge enstitülerini işletme işlevlerini yerine getirdiğini söyleyen Prof. Şahin, tüm bunların yanı sıra bilim insanlarının yurt içi ve yurt dışı akademik faaliyetlerinin burs ve ödüller ile desteklendiğini, özendirildiğini, üniversiteleri, kamu kurumlarını ve sanayi projelerini fonlayarak, Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması hedefiyle hareket ettiğinin altını çizdi.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.