English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal TÜBİTAK Başkanlığına Atandı TÜBA Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi Cumhurbaşkanlığı Himayelerine Alındı TÜBA Asosye Üyesi Prof. Bakırdere ve GEBİP Üyesi Doç. Avcı GYA Üyesi Seçildi Macaristan Ankara Büyükelçisi Kiss, TÜBA Başkanı Prof. Acar’ı Ziyaret Etti TÜBA Asli Üyesi Prof. Elmas Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Seçildi TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal Sabancı Üniversitesi Rektörlüğüne Seçildi TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TİBKM Kapsamında 12 Eser Daha TÜBA Tarafından Yayımlandı
TÜBA Konsey Üyesi Prof. Demirer, MANU’nun 50. Kuruluş Yıldönümünde TÜBA’yı Temsil Etti
Tarih: 07 EKİM 2017  Okunma Sayısı: 2668

TÜBA Konsey Üyesi ve Akademi Kanser Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Taner Demirer 9-10 Ekim 2017 tarihlerinde Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi’nin (Macedonian Academy of Sciences And Arts-MANU) “50. Kuruluş Yıldönümü” dolayısıyla Üsküp’te düzenlenen törende TÜBA’yı temsil etti.

1967 yılında kurulan MANU’nun “50. Yıl Kutlamaları”nın açılış konuşması; Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, MANU Başkanı Taki Fiti, TÜBA Konsey Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer ve diğer akademi başkanları tarafından gerçekleştirildi.

Komşu ülkelerin bilim akademisi başkanlarının yanı sıra, üniversite rektörleri, dekanları ve akademisyenleri ile basın mensuplarının da katıldığı törende müzik dinletisi ile MANU’nun 50 yıllık çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Prof. Demirer törende yaptığı konuşmasında Makedonya’nın Türkiye ile kuvvetli bir tarihsel bağı olduğunu ifade etti ve “Türkiye için MANU’nun özel bir önemi var. Özellikle TÜBA son dört yılda bu coğrafyadaki komşu akademilerle iş birliğine ayrı bir önem veriyor, politika ve stratejilerini bu yönde de yoğunlaştırıyor. Akademi’mizde bulunan “Kanser, Kök Hücre, Enerji, Gıda ve Beslenme ile Bilim ve Eğitim Politikaları Çalışma Grupları”mız Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetlerde bulunan akademilerle iş birliği konusunda oldukça istekli ve bu doğrultuda pek çok çalışma yürütüyor. Dünyanın ve dolayısıyla içinde bulunduğumuz coğrafyanın önümüzdeki yıllarda her alanda ciddi problemlerle karşılaşacağı öngörülüyor. Bu nedenle kanser ve kök hücre tedavilerinde, yenilikçi tedavilerin uygulanmasında, enerji- su kaynaklarında, gıda-beslenme ve bilim eğitimi gibi konularda ulusal ve bölgesel politikaların, stratejilerin belirlenmesi hakkında komşu akademilerle iş birliğinin önemi açıkça ortaya çıkıyor. Özellikle vurgulamak istiyorum ki Akademi’miz bu coğrafyadaki komşu ülkelerden bilim insanlarının karşılıklı ziyaret ve çalışmalarına sıcak bakıyor.” dedi.

Prof. Demirer sözlerini MANU’nun “50. Kuruluş Yıldönümünü”nü kutlayarak ve gelecekteki çalışmalarında başarılar dileyerek sonlandırırken günün anısına ithafen TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar tarafından iletilen hediyeyi MANU Başkanı Taki Fiti’ye takdim etti.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.