English
 
Haberler
TÜBA Başkanı Prof. Acar, ÖSYM Başkanı Prof. Özer’i Ziyaret Etti “TÜBA-Gıda Güvenliği Sempozyumu: Organik Ürünler ve Sağlık” İnönü Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi TÜBA-GEBİP Üyesi Doç. Dr. Şahin’e Eczacıbaşı’ndan “Tıp Teşvik Ödülü” TÜBA Üyeleri İÜ’nün “En Başarılı Öğretim Üyeleri” Seçildi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Duralı’ya “Necip Fazıl Saygı Ödülü” IAS ve TÜBA Arasında İş Birliği Anlaşması İmzalandı TÜBA Konsey Üyesi Prof. Demirer, MANU’nun 50. Kuruluş Yıldönümünde TÜBA’yı Temsil Etti TÜBA&IAS&NEÜ’nün "Küresel Barış ve Refah İçin Bilim, Teknoloji ve Yenilik" Uluslararası Konferansı Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar, Çukurova Üniversitesi’nde Açılış Dersi Verdi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Leblebici Vefat Etti
TÜBA Konsey Üyesi Prof. Demirer, MANU’nun 50. Kuruluş Yıldönümünde TÜBA’yı Temsil Etti
Tarih: 07 EKİM 2017  Okunma Sayısı: 295

TÜBA Konsey Üyesi ve Akademi Kanser Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Taner Demirer 9-10 Ekim 2017 tarihlerinde Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi’nin (Macedonian Academy of Sciences And Arts-MANU) “50. Kuruluş Yıldönümü” dolayısıyla Üsküp’te düzenlenen törende TÜBA’yı temsil etti.

1967 yılında kurulan MANU’nun “50. Yıl Kutlamaları”nın açılış konuşması; Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, MANU Başkanı Taki Fiti, TÜBA Konsey Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer ve diğer akademi başkanları tarafından gerçekleştirildi.

Komşu ülkelerin bilim akademisi başkanlarının yanı sıra, üniversite rektörleri, dekanları ve akademisyenleri ile basın mensuplarının da katıldığı törende müzik dinletisi ile MANU’nun 50 yıllık çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Prof. Demirer törende yaptığı konuşmasında Makedonya’nın Türkiye ile kuvvetli bir tarihsel bağı olduğunu ifade etti ve “Türkiye için MANU’nun özel bir önemi var. Özellikle TÜBA son dört yılda bu coğrafyadaki komşu akademilerle iş birliğine ayrı bir önem veriyor, politika ve stratejilerini bu yönde de yoğunlaştırıyor. Akademi’mizde bulunan “Kanser, Kök Hücre, Enerji, Gıda ve Beslenme ile Bilim ve Eğitim Politikaları Çalışma Grupları”mız Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetlerde bulunan akademilerle iş birliği konusunda oldukça istekli ve bu doğrultuda pek çok çalışma yürütüyor. Dünyanın ve dolayısıyla içinde bulunduğumuz coğrafyanın önümüzdeki yıllarda her alanda ciddi problemlerle karşılaşacağı öngörülüyor. Bu nedenle kanser ve kök hücre tedavilerinde, yenilikçi tedavilerin uygulanmasında, enerji- su kaynaklarında, gıda-beslenme ve bilim eğitimi gibi konularda ulusal ve bölgesel politikaların, stratejilerin belirlenmesi hakkında komşu akademilerle iş birliğinin önemi açıkça ortaya çıkıyor. Özellikle vurgulamak istiyorum ki Akademi’miz bu coğrafyadaki komşu ülkelerden bilim insanlarının karşılıklı ziyaret ve çalışmalarına sıcak bakıyor.” dedi.

Prof. Demirer sözlerini MANU’nun “50. Kuruluş Yıldönümünü”nü kutlayarak ve gelecekteki çalışmalarında başarılar dileyerek sonlandırırken günün anısına ithafen TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar tarafından iletilen hediyeyi MANU Başkanı Taki Fiti’ye takdim etti.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.