English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı THK Üniversitesi Rektörü Prof. Akbulut TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Sayan TÜBA’yı Ziyaret Etti “TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi “TÜBA-Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar “DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi” Paneli’ne Katıldı TÜBA-GEBİP Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykaş “IEEE-SA Çalışma Grubu” Başkan Yardımcısı Seçildi TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik TÜBA'yı Ziyaret Etti
TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları
Tarih: 05 MART 2018  Okunma Sayısı: 1271

TÜBA-Enerji Çalışma Grubu tarafından 8 ve 9 Mart günlerinde Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi M Salonu’nda “Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” ile “Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” gerçekleştirilecek.

TÜBA Asli Üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer’in yürütücülüğünü yaptığı TÜBA-Enerji Çalışma Grubu tarafından düzenlenen çalıştaylarda ilgili paydaşların katılımıyla rüzgar ve nükleer enerji konuları bütün boyutlarıyla ele alınacak.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar konuyla ilgili yaptığı açıklamada Akademi’nin kurmuş olduğu Enerji Çalışma Grubu’nun enerji alanında Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bilimsel ve teknolojik konularda çalışmalar yaparak, bilgi üretmeyi, bilimi ve teknolojiyi geliştirmeyi, strateji ve politika geliştirme konularında yardımcı olmayı, yol haritaları çıkarıp, sorunlara çözümler önermeyi hedeflediğini söyledi.

Türkiye’nin enerji bağımsızlığının sağlanmasına katkı için çalıştıklarını ifade eden Prof. Acar ayrıca; “Bu çalıştaylarla ülkemizin ihtiyaç duyduğu sürdürülebilir ve yenilikçi enerji kaynak ve teknolojileri ele almayı ve ihtiyaç duyabileceğimiz sürdürülebilir enerji çözümlerine ilişkin öneriler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizin rüzgâr ve nükleer enerji teknolojileri alanında teknoloji, insan kaynağı ve alt yapı imkânlarını tespit ederek geliştirmek için stratejiler ortaya koymak hedeflerimiz arasında. Bu doğrultuda kurumsal sinerji oluşturarak sektörel ve akademik bilgi seviyesinin geliştirilmesine katkı sağlamak çok önemli. Rüzgar ve nükleer enerji konularında özellikle sürdürülebilir bir enerji ekonomisi oluşumuna katkıda bulunacak stratejileri ortaya koymak, konu hakkında yürüttüğümüz ve yürüteceğimiz politikalar noktasında hayati bir önem arz ediyor.” dedi.

Bu çerçevede Enerji Çalışma Grubu’nun, Akademi bünyesinde aktif faaliyetlerine devam edeceğini, ve bir sonraki çalışmanın enerji depolama teknolojileri üzerine olacağı bilgisini veren Prof. Acar, Akademinin enerji kaynakları, sistemleri ve uygulamaları ile ekonomi, çevre ve sürdürülebilirlik konularında çözüm önerileri üretmeye yönelik çalışmalarının süreceğini dile getirdi.

TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı Programı

TÜBA-Rüzgar Enerjisi Çalıştayı Programı

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.