English
 
Haberler
TİBKM Kapsamında Üç Eser Daha TÜBA Tarafından Yayımlandı TÜBA-GEBİP Üyelerinden Önemli Buluş TÜBA’dan “Bilim ve Eğitim-Öğretim Dili Türkçe” Başlıklı Konferans ve Panel Andreas Tietze’nin “Tarihi ve Etmolojik Türkiye Türkçesi Lugati”nin Dört Cildi TÜBA Tarafından Yayımlandı TÜBA Üyelerine “TÜBİTAK 2017 Yılı Bilim ve Teşvik Ödülleri” TÜBA “TDUBAB -Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu Gerçekleştirildi TÜBA Başkanlığı 15 Temmuz Mesajı TÜBA “TDUBAB-Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu Düzenliyor TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri 2017 Aday Gösterme Süreci Devam Ediyor SETA’dan TÜBA Başkanı Prof. Acar’a Ziyaret
TÜBA’dan “Bilim ve Eğitim-Öğretim Dili Türkçe” Başlıklı Konferans ve Panel
Tarih: 07 AĞUSTOS 2017  Okunma Sayısı: 350

TÜBA tarafından düzenlenen "Bilim ve Eğitim-Öğretim Dili Türkçe" başlıklı konferans ve panel 21 Ağustos Pazartesi günü Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nin ev sahipliği ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin (NEÜ) katkı ve desteği, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) ile Türk Dil Kurumu’nun (TDK) katkılarıyla, Karaman’da gerçekleştirilecek.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Bilim ve eğitim-öğretim dili olarak Türkçemizin kullanımı ve yaygınlaştırılması, Ülkemizin bilimsel ve topyekûn kalkınması açısından hayati öneme sahip ve TÜBA’nın da amaçları arasında. Bu doğrultuda, AYK ile TDK öncülüğünde 2017 yılının “Türk Dili Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla düzenlediğimiz, “Bilim ve Eğitim-Öğretim Dili Türkçe” konulu konferans ve panel, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Yunus Emre Yerleşkesi Şehit Ömer Halis Demir Konferans Salonu’nda saat 11:00’de başlayacak. Programda; TÜBA Şeref Üyesi ve İbn-i Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı’nın konferansı ile AYK ve TDK Başkanları ve konuyla ilgili bilim insanlarımızın katılacağı oturumlar yer alacak. Toplantının bu önemli konuya ilişkin sürmesini dilediğimiz farkındalığa katkı yapacağına inanıyor, katkı ve destek sağlayan üniversitelerimiz ve bilim kuruluşlarımıza ile bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman’ın başkanlığını yürüteceği ilk oturumda TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Çakmak, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Firdevs Karahan ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdris Nebi Uysal yer alacak.

AYK Başkanı Prof. Dr. Derya Örs’ün başkanlığını üstlendiği ikinci oturumda ise: Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Anadolu Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çakır ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Yaylı sunumlarıyla yer alacaklar.

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.