Türkçe
 
News
Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University A Cooperation Agreement Has Been Signed Between TÜBA and IAS
TÜBA Başkanlık Açıklaması
Tarih: 08 ARALIK 2017  Okunma Sayısı: 1070

ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması üzerine, Akademi Başkanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Bilindiği gibi, İsrail, Doğu Kudüs başta olmak üzere Filistin topraklarını 1967 yılında işgal etmiştir. 22 Kasım 1967 tarihinden itibaren alınan pek çok Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı bu işgali sona erdirme çağrısı yapmaktadır. BM Güvenlik Konseyi kararları tüm devletler için bağlayıcıdır. Benzer şekilde birçok BM Genel Kurulu Kararı ve Uluslararası Adalet Divanı’nın 2004 yılında verdiği görüş, Doğu Kudüs ve diğer Filistin topraklarının “işgal altında” olduğunu teyit etmektedir.

Uluslararası hukuka göre işgal “geçici” bir durum olup, işgalci devletin “kalıcı” düzenlemelere hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca uluslararası hukuka göre hiçbir devletin hukuka aykırı bir fiilinin tanınması mümkün değildir. Dolayısıyla 1980 yılında İsrail’in Kudüs’ü başkent olarak ilân etmesi tamamen hukuka aykırıdır.

6 Aralık 2017 tarihinde ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini bu şehre taşıma kararı almasının hiçbir hukuki dayanağı mevcut değildir. Filistin halkının hakları ile uluslararası hukuk ve barış için büyük bir ihlal ve tehdit oluşturan bu karar, aynı zamanda uluslararası barış ve güvenliği koruma temel amacına sahip olan ve ABD’nin etkin desteğiyle kurulmuş bulunan Birleşmiş Milletleri de daha da tartışmalı hale getirmektedir.

TÜBA olarak, ABD yönetimini bir an önce yaptığı bu vahim yanlıştan dönmeye ve BM kararları ile uluslararası hukuka uymaya davet ediyoruz.

TÜBA Başkanlığı
Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar
TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.