English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı THK Üniversitesi Rektörü Prof. Akbulut TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Sayan TÜBA’yı Ziyaret Etti “TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi “TÜBA-Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar “DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi” Paneli’ne Katıldı TÜBA-GEBİP Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykaş “IEEE-SA Çalışma Grubu” Başkan Yardımcısı Seçildi TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik TÜBA'yı Ziyaret Etti
TÜBA Başkanlık Açıklaması
Tarih: 08 ARALIK 2017  Okunma Sayısı: 1602

ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması üzerine, Akademi Başkanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Bilindiği gibi, İsrail, Doğu Kudüs başta olmak üzere Filistin topraklarını 1967 yılında işgal etmiştir. 22 Kasım 1967 tarihinden itibaren alınan pek çok Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı bu işgali sona erdirme çağrısı yapmaktadır. BM Güvenlik Konseyi kararları tüm devletler için bağlayıcıdır. Benzer şekilde birçok BM Genel Kurulu Kararı ve Uluslararası Adalet Divanı’nın 2004 yılında verdiği görüş, Doğu Kudüs ve diğer Filistin topraklarının “işgal altında” olduğunu teyit etmektedir.

Uluslararası hukuka göre işgal “geçici” bir durum olup, işgalci devletin “kalıcı” düzenlemelere hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca uluslararası hukuka göre hiçbir devletin hukuka aykırı bir fiilinin tanınması mümkün değildir. Dolayısıyla 1980 yılında İsrail’in Kudüs’ü başkent olarak ilân etmesi tamamen hukuka aykırıdır.

6 Aralık 2017 tarihinde ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini bu şehre taşıma kararı almasının hiçbir hukuki dayanağı mevcut değildir. Filistin halkının hakları ile uluslararası hukuk ve barış için büyük bir ihlal ve tehdit oluşturan bu karar, aynı zamanda uluslararası barış ve güvenliği koruma temel amacına sahip olan ve ABD’nin etkin desteğiyle kurulmuş bulunan Birleşmiş Milletleri de daha da tartışmalı hale getirmektedir.

TÜBA olarak, ABD yönetimini bir an önce yaptığı bu vahim yanlıştan dönmeye ve BM kararları ile uluslararası hukuka uymaya davet ediyoruz.

TÜBA Başkanlığı
Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.