Türkçe
 
News
Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University A Cooperation Agreement Has Been Signed Between TÜBA and IAS
TÜBA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet N. Yurdusev, Dünya Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi Seçildi
Tarih: 08 KASIM 2016  Okunma Sayısı: 9962

TÜBA Başkan Yardımcısı ve Akademi Asli Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev, 4 Temmuz 2016’da başlayıp 30 Ekim 2016 tarihinde biten seçim süreci sonucunda, Dünya Sanat ve Bilim Akademisi (World Academy of Art and Science-WAAS) üyesi seçildi.

Uluslararası İlişkiler teorisi ve tarihi ile ilgili çalışmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)  Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev, “Avrupa kimliği ve Türk kimliği, İngiliz uluslararası ilişkiler ekolü ve Osmanlı diplomasi sistemi” alanlarında yapmış olduğu çalışmalarıyla WAAS’a seçilen ilk TÜBA üyesi oldu.

WAAS üyeliğine seçilmesiyle ilgili olarak Prof. Yurdusev “Hazırlık çalışmalarına Einstein’ın katıldığı, kurucu üyeleri arasında 20. yüzyılın en büyük matematikçi ve felsefecilerinden Bertrand Russell ve yine en büyük bilim ve medeniyet tarihçilerinden Joseph Needham’ın olduğu bir akademiye seçilmekten ziyadesiyle memnun oldum.” dedi.

1960 yılında Cenevre’de kurulan ve halen ABD’de Kaliforniya eyaletinde kayıtlı olan WAAS’ın bütün bilim ve sanat dallarını kapsayan toplamda 730 üyesi bulunuyor. Akademi’nin mottosu, WAAS’ın hazırlık çalışmalarına katılan ama kuruluşuna ömrü vefa etmeyen 20. yüzyılın büyük fizikçisi Albert Einstein’ın “aklımızın icatları insanlığa bir inayet olmalı, felaket değil” cümlesiyle ifade ediliyor. Akademi’nin kurucuları WAAS’ın en yüksek bilimsel ve etik düzeyde bir informel dünya üniversitesi işlevini görmesini amaçlamıştı. Bu amaçla 2013 senesinde WAAS Dünya Üniversite Konsorsiyumu’nu başlattı. WAAS’ın güncel programları arasında nükleer silahların ilgası, küresel istihdam meselesi, insan-merkezli bir yeni iktisat teorisinin formülasyonu, küresel ölçekte yüksek eğitim/öğretim, bireyselliğin gelişimi, rasyonalitenin sınırları ve bilgi edinme yöntemleri sayılabilir. 

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.