English
 
Haberler
TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri 2017 Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Mesajı I. KAST ve TÜBA Ortak Sempozyumu “Kore ve Türkiye Arasında Bilimsel İş Birliği” Muhasebe Personeli İsmail Çolak Emekli Oldu TÜBA-Mikrobiyota ve İnsan Sağlığı Sempozyumu Gerçekleştirildi TÜBA-Kök Hücre ve Embriyo Uygulamaları Eğitim Sempozyumu Gerçekleştirildi TÜBA Asosye Üyesi Doç. Dr. Demirköz “Yükselen Yetenekler Ödülü”nü Aldı “Küresel Sağlığın İyileştirilmesi” Konulu “Science20 Dialogue Forumu” ve 2017 S20 Bildirisi TÜBA Başkan Yardımcısı Prof. Yurdusev EMAN Genel Kurulu’na Katıldı TÜBA-Mikrobiyota ve İnsan Sağlığı Sempozyumu
TÜBA Asosye Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın’a ONR’den Genç Araştırmacı Ödülü
Tarih: 01 MART 2017  Okunma Sayısı: 990

TÜBA Asosye Üyesi ve Northwestern Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Koray Aydın, Office of Naval Research (ONR) Genç Araştırmacı Ödülü’ne (Young Investigator Award) layık görüldü.

Temel bilim ve mühendisliğin her dalından başvuran 360 kişi arasından 33 ödül sahibi bilim insanı arasında yer alan Aydın, nanofotonik alanında çalışan ve seçilen 3 isimden biri oldu.

Ödül’ün çok değerli olduğunu söyleyen Koray Aydın, “Ödüldeki en önemli kriterlerden biri araştırmacının geçmişte bilime yapmış olduğu katkıların orijinalliği ve gelecekte bu katkıların devamının sağlanacağı belli olan bir proje yönergesi sunması. Özellikle Amerika’da bir genç bilim insanının alabileceği en büyük ödüllerden bir tanesi. 3 yıl boyunca 510 bin dolarlık bir bütçe veriyorlar araştırmalarımı yapmam için. Bu ödül sadece benim projelerimi desteklemekle kalmayacak aynı zamanda bilim camiasında bana ve araştırma grubuma prestij ve bilinirlik kazandıracak. Bu ödül, çalışmalarımın orijinalliği ve teknolojiye gelecekte yapacağımız katkıların Amerikan Devleti tarafından da tanınması anlamına geliyor.” dedi.

Üzerinde çalıştığı projeyle ince optik malzemeler ve aygıtlar tasarlayıp, üreteceklerinin altını çizen Aydın, yeni dizayn teknikleri ve nanofabrikasyon metotlarını birleştirip 100 nm kalınlığında mercekler tasarlayacaklarını söyledi. Gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde gözlük camlarını hissedilmeyecek kalınlığa indirgemenin mümkün olabileceğini ifade eden Koray Aydın, “Nano boyutlarda ışığın malzeme ile etkileşimi yeni fiziksel özellikler doğuruyor, ben de bu özellikleri kullanarak yeni ve verimli optik ve fotonik aygıtlar geliştirme konusunda çalışacağım.” dedi.

ONR, ABD Savunma Bakanlığı’nın 1.7 milyar dolarlık bir araştırma bütçesine sahip bir araştırma ofisi. Seçkin ve alanındaki en iyi genç bilim insanlarına verilen Genç Araştırmacı Ödülü genç bilim insanlarının ONR ile tanışması ve ileride buradan proje almaya devam etmeleri için önemli bir destek programı. 

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.