English
 
Haberler
TİBKM Kapsamında Üç Eser Daha TÜBA Tarafından Yayımlandı TÜBA-GEBİP Üyelerinden Önemli Buluş TÜBA’dan “Bilim ve Eğitim-Öğretim Dili Türkçe” Başlıklı Konferans ve Panel Andreas Tietze’nin “Tarihi ve Etmolojik Türkiye Türkçesi Lugati”nin Dört Cildi TÜBA Tarafından Yayımlandı TÜBA Üyelerine “TÜBİTAK 2017 Yılı Bilim ve Teşvik Ödülleri” TÜBA “TDUBAB -Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu Gerçekleştirildi TÜBA Başkanlığı 15 Temmuz Mesajı TÜBA “TDUBAB-Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu Düzenliyor TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri 2017 Aday Gösterme Süreci Devam Ediyor SETA’dan TÜBA Başkanı Prof. Acar’a Ziyaret
TÜBA Asosye Üyesi Prof. Elçin “SCRR Misafir Editörü”
Tarih: 25 MAYIS 2017  Okunma Sayısı: 2921

TÜBA Asosye Üyesi ve TÜBA-Kök Hücre Çalışma Grubu Eş Yürütücüsü Prof. Dr. Y. Murat Elçin, kök hücre alanının saygın dergilerinden “Stem Cell Reviews and Reports” (SCRR) Haziran 2017 özel sayısının davetli misafir editörlüğünü üstlendi.

SCRR (Springer Humana Press; ISSN: 1550-8943) Haziran 2017 sayısında “Kişisel Tıp için Çipte Organlar ve Üç Boyutlu-Biyobasım Teknolojileri” konusuna yer veriliyor. Özel sayıda, alanda dünyada öne çıkan sekiz araştırma grubunun kanser taramasından, sağlıklı ve hastalıklı karaciğer, kalp, kornea, deri, kemik, bağırsak, beyin ve nöral sistem modellerine kadar geniş bir yelpazede çipte organ sistemlerini tartışan seçkin makalelerine yer veriliyor.

Prof. Dr. Y. Murat Elçin yaptığı açıklamada, “Deneysel hayvan modelleri, özellikle biyoteknolojide ve ilaç geliştirme çalışmalarında yaygın olarak kullanılan değerli araçlardan; ancak hayvan modellerinin insan fizyolojisini yeterince iyi temsil edemediğine yönelik görüşler giderek artıyor. Mikrofizyolojik sistemler veya popüler adıyla “çipte organlar”, çeşitli hastalıkların, hastalıkların farklı aşamalarının, immünojenitenin, toksisitenin modellenmesi, klinik değerlendirme öncesi etkin ve güvenli ilaç adaylarının doğru ADME profillerinin geliştirilmesi potansiyelini taşıyor. Bu sistemler, ilaç geliştirme/hastalık modelleme, kişisel tıp, rejeneratif tıp ve kök hücre alanlarına bakışı değiştirebilir. Doku mikro-mimarisini, hücre-hücre ve hücre-matriks etkileşimlerini gerçekçi şekilde taklit edebilen in-vitro modellerin, üç-boyutlu biyobasım, uyarılmış pluripotent kök hücre ve genomik teknolojilerindeki gelişmelere ve tekrarlanabilir sonuçların uygun maliyetlere çekilmesi ile yaygınlaşacağı öngörülebilir. Çipte organ sistemlerinin ve üç-boyutlu biyobasım teknolojisinin, kişisel tıp ve Sağlık 4.0 inisiyatifine önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz.” dedi. 

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.