English
 
Haberler
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “Ramazan Bayramı” Mesajı TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri 2017 Aday Gösterme Süreci Devam Ediyor TÜBA-Newsletter'ın 5. Sayısı Çıktı! TÜBA 51.Genel Kurulu: Prof. Mardin ve Prof. Sarıçiftçi TÜBA Üyesi Seçildi İNÜ’de “TÜBA Malatya Tanıtım Ofisi” Açıldı TFD’den TÜBA Şeref Üyesi Prof. Berker’e Onur Ödülü TÜBA Asli Üyesi Prof. Ersöz “COST Bilimsel Komitesi Başkan Yardımcısı” Seçildi Prof. Alp Can ve Ekibinden “Kök Hücre Araştırma ve Kliniğe Uyarlama Kılavuzu” Çevirisi TÜBA’dan Türk Dünyasına “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği” Yaz Okulu TÜBA-GEBİP Üyesi Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal’dan “Şile’de Eolinit Oluşumu ve Kumul Paleocoğrafyası”
TÜBA Asosye Üyesi Prof. Elçin “SCRR Misafir Editörü”
Tarih: 25 MAYIS 2017  Okunma Sayısı: 1789

TÜBA Asosye Üyesi ve TÜBA-Kök Hücre Çalışma Grubu Eş Yürütücüsü Prof. Dr. Y. Murat Elçin, kök hücre alanının saygın dergilerinden “Stem Cell Reviews and Reports” (SCRR) Haziran 2017 özel sayısının davetli misafir editörlüğünü üstlendi.

SCRR (Springer Humana Press; ISSN: 1550-8943) Haziran 2017 sayısında “Kişisel Tıp için Çipte Organlar ve Üç Boyutlu-Biyobasım Teknolojileri” konusuna yer veriliyor. Özel sayıda, alanda dünyada öne çıkan sekiz araştırma grubunun kanser taramasından, sağlıklı ve hastalıklı karaciğer, kalp, kornea, deri, kemik, bağırsak, beyin ve nöral sistem modellerine kadar geniş bir yelpazede çipte organ sistemlerini tartışan seçkin makalelerine yer veriliyor.

Prof. Dr. Y. Murat Elçin yaptığı açıklamada, “Deneysel hayvan modelleri, özellikle biyoteknolojide ve ilaç geliştirme çalışmalarında yaygın olarak kullanılan değerli araçlardan; ancak hayvan modellerinin insan fizyolojisini yeterince iyi temsil edemediğine yönelik görüşler giderek artıyor. Mikrofizyolojik sistemler veya popüler adıyla “çipte organlar”, çeşitli hastalıkların, hastalıkların farklı aşamalarının, immünojenitenin, toksisitenin modellenmesi, klinik değerlendirme öncesi etkin ve güvenli ilaç adaylarının doğru ADME profillerinin geliştirilmesi potansiyelini taşıyor. Bu sistemler, ilaç geliştirme/hastalık modelleme, kişisel tıp, rejeneratif tıp ve kök hücre alanlarına bakışı değiştirebilir. Doku mikro-mimarisini, hücre-hücre ve hücre-matriks etkileşimlerini gerçekçi şekilde taklit edebilen in-vitro modellerin, üç-boyutlu biyobasım, uyarılmış pluripotent kök hücre ve genomik teknolojilerindeki gelişmelere ve tekrarlanabilir sonuçların uygun maliyetlere çekilmesi ile yaygınlaşacağı öngörülebilir. Çipte organ sistemlerinin ve üç-boyutlu biyobasım teknolojisinin, kişisel tıp ve Sağlık 4.0 inisiyatifine önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz.” dedi. 

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.