English
 
Haberler
Ankara MGÜ Rektörü Prof. Parlak’tan TÜBA’ya Ziyaret Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı THK Üniversitesi Rektörü Prof. Akbulut TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Sayan TÜBA’yı Ziyaret Etti “TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi “TÜBA-Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar “DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi” Paneli’ne Katıldı TÜBA-GEBİP Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykaş “IEEE-SA Çalışma Grubu” Başkan Yardımcısı Seçildi TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları
TÜBA Asosye Üyesi Prof. Elçin “SCRR Misafir Editörü”
Tarih: 25 MAYIS 2017  Okunma Sayısı: 7575

TÜBA Asosye Üyesi ve TÜBA-Kök Hücre Çalışma Grubu Eş Yürütücüsü Prof. Dr. Y. Murat Elçin, kök hücre alanının saygın dergilerinden “Stem Cell Reviews and Reports” (SCRR) Haziran 2017 özel sayısının davetli misafir editörlüğünü üstlendi.

SCRR (Springer Humana Press; ISSN: 1550-8943) Haziran 2017 sayısında “Kişisel Tıp için Çipte Organlar ve Üç Boyutlu-Biyobasım Teknolojileri” konusuna yer veriliyor. Özel sayıda, alanda dünyada öne çıkan sekiz araştırma grubunun kanser taramasından, sağlıklı ve hastalıklı karaciğer, kalp, kornea, deri, kemik, bağırsak, beyin ve nöral sistem modellerine kadar geniş bir yelpazede çipte organ sistemlerini tartışan seçkin makalelerine yer veriliyor.

Prof. Dr. Y. Murat Elçin yaptığı açıklamada, “Deneysel hayvan modelleri, özellikle biyoteknolojide ve ilaç geliştirme çalışmalarında yaygın olarak kullanılan değerli araçlardan; ancak hayvan modellerinin insan fizyolojisini yeterince iyi temsil edemediğine yönelik görüşler giderek artıyor. Mikrofizyolojik sistemler veya popüler adıyla “çipte organlar”, çeşitli hastalıkların, hastalıkların farklı aşamalarının, immünojenitenin, toksisitenin modellenmesi, klinik değerlendirme öncesi etkin ve güvenli ilaç adaylarının doğru ADME profillerinin geliştirilmesi potansiyelini taşıyor. Bu sistemler, ilaç geliştirme/hastalık modelleme, kişisel tıp, rejeneratif tıp ve kök hücre alanlarına bakışı değiştirebilir. Doku mikro-mimarisini, hücre-hücre ve hücre-matriks etkileşimlerini gerçekçi şekilde taklit edebilen in-vitro modellerin, üç-boyutlu biyobasım, uyarılmış pluripotent kök hücre ve genomik teknolojilerindeki gelişmelere ve tekrarlanabilir sonuçların uygun maliyetlere çekilmesi ile yaygınlaşacağı öngörülebilir. Çipte organ sistemlerinin ve üç-boyutlu biyobasım teknolojisinin, kişisel tıp ve Sağlık 4.0 inisiyatifine önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz.” dedi. 

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.