English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal TÜBİTAK Başkanlığına Atandı TÜBA Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi Cumhurbaşkanlığı Himayelerine Alındı TÜBA Asosye Üyesi Prof. Bakırdere ve GEBİP Üyesi Doç. Avcı GYA Üyesi Seçildi Macaristan Ankara Büyükelçisi Kiss, TÜBA Başkanı Prof. Acar’ı Ziyaret Etti TÜBA Asli Üyesi Prof. Elmas Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Seçildi TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal Sabancı Üniversitesi Rektörlüğüne Seçildi TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TİBKM Kapsamında 12 Eser Daha TÜBA Tarafından Yayımlandı
TÜBA Asli Üyesi Prof. Gürsan, AASSA-WISE Komitesi Üyesi Seçildi
Tarih: 22 AĞUSTOS 2017  Okunma Sayısı: 1858

TÜBA Asli Üyesi. Prof. Dr. Kadriye Arzum Erdem Gürsan, TÜBA tarafından aday gösterildiği Asya Bilim Akademileri Birliği’nin (Association of Academies and Societies of Sciences in Asia-AASSA) "Bilim ve Mühendislikte Kadın (Women in Science and Engineering-WISE) Komitesi"ne 18 Ağustos 2017 tarihinde üye seçildi.

Prof. Gürsan, AASSA’ya üye ülkelerde bilim kadınlarını bilime ve mühendisliğe teşvik etmek, bilim ve teknolojide kadınların statülerini belirlemek ve tartışmak amacıyla AASSA altında oluşturulan ve üye ülkelerde, belirli dönemlerde uluslararası çalıştaylar düzenleyen AASSA-WISE Komitesi çalışmaları içerisinde görev alacak.

29-30 Mayıs 2014 tarihinde TÜBA ve AASSA ile Küresel Bilim Akademileri Ağı (IAP) iş birliğiyle Ege Üniversitesi’nde düzenlenen “Women in Science and Technology” başlıklı toplantının düzenleme organizasyonunda da bulunan Prof. Gürsan, 2017 yılı itibarıyla çalışmalarını AASSA-WISE Komite Üyesi olarak yürütecek.

Prof. Gürsan, WISE Komitesi’nin özellikle üzerinde durduğu AASSA’ya üye ülkelerde, “bilim kadınları sorunlarını tespit etmek, kadınların bilimde ilerlemesi için hükümetin teşvik politikalarını ve bilimsel rolünü keşfetmek, kadınların rolünü teşvik etmede en iyi uygulamaları belirlemek, kadınları bilim ve teknolojide profesyonel olmaya teşvik etmek için doğru yöntemleri bulmak” konularında gerçekleştirilecek program, proje ve faaliyetler içerisinde yer alacak.

Detaylı bilgi için: http://aassa.asia/about/special_committee.php

Prof. Dr. Kadriye Arzum Erdem Gürsan kimdir?
1993 yılında Ege Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında yüksek lisans derecesini, 2000 yılında doktora derecesini aynı fakültede Analitik Kimya Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2000-2003 yılları arasında yardımcı doçent olarak, 2003-2009 yılları arasında doçent olarak Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü Analitik Kimya Anabilim Dalı’nda çalıştı. Halen 2009 yılından bu yana aynı anabilim dalında Profesör olarak çalışmaktadır.

Prof. Arzum Erdem Gürsan, 2001 yılında TÜBA tarafından Üstün Başarılı genç Bilim İnsanları Ödüllendirme Programı (GEBİP) kapsamında, “TÜBA-GEBİP Ödülü”ne layık görüldü. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 2006 yılında Fen Bilimleri Kimya alanında “TÜBİTAK Teşvik Ödülü” ve 2015 yılında Sağlık Bilimleri alanında “TÜBİTAK Bilim Ödülü”nün sahibi oldu. 2007 yılında TÜBA Asosye üyesi ve 2016 yılında TÜBA Asli üyesi seçildi.

Prof. Arzum Erdem Gürsan’ın ilaç, enzim ve nükleik asitlere dayalı olan elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesi ve çevre, gıda ve sağlık alanında uygulamalarına dönük birçok ulusal ve uluslararası işbirliğine yönelik çalışmaları bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalarını "İlaç-DNA etkileşimleri, aptamer-protein etkileşimleri, kalıtımsal ve bulaşıcı hastalıklara dayalı dizi seçimli nükleik asit hibridizasyonu ve biyobelirteçlerin tayinine yönelik "kullan-at” prensibi ile çalışan yeni nesil biyosensör/ aptasensör teknolojilerinin tekli ve çoklu ölçüme dayalı geliştirilmesi ve uygulamaları" konularında yürüten Prof. Arzum Erdem Gürsan, çalışmalarında manyetik partiküller, karbon nanotüpler, grafen ve grafene dayalı nanomalzemeler, nanoçubuklar, nanokablolar, nanopartiküller, dendrimerler, iletken polimerler ve biyopolimerlere dayalı elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesini hedeflemektedir.

Detaylı bilgi için: http://www.arzumerdem.com/

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.