Türkçe
 
News
Call For Nominations: TÜBA 2018 Academy Prizes Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University
TÜBA 51.Genel Kurulu: Prof. Mardin ve Prof. Sarıçiftçi TÜBA Üyesi Seçildi
Tarih: 17 HAZİRAN 2017  Okunma Sayısı: 6119

TÜBA üyelerinin katılımıyla 17 Haziran günü Ankara’da gerçekleştirilen TÜBA 51. Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucu 2016 yılı Uluslararası TÜBA Akademi Ödülü sahibi Prof. Dr. Şerif Mardin Akademi Şeref Üyesi, 2015 yılı Uluslararası TÜBA Akademi Ödülü sahibi Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi ise Akademi Asli Üyesi seçildi.

Point Hotel’de düzenlenen Genel Kurul, Akademi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın konuşmasıyla başladı. Aralık 2016’da gerçekleştirilen 50. Genel Kurul’dan bu yana Akademi’nin faaliyetleri, plan ve projelerinden bahseden Prof. Acar, TÜBA kanunun çıkması ve Akademi’ye bina tahsisi ile ilgili çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. Üyelik süresi sona eren üyelerin yanı sıra yeni üyelik için önerilen bilim insanları hakkında bilgi verdi. 

Prof. Acar sözlerini şu şekilde sürdürdü “Maalesef Türkiye olağanüstü koşullar altında bir dönemden geçiyor. Türkiye Cumhuriyeti resmen bir savaş ile karşı karşıya ancak bu savaş geleneksel savaşlar gibi değil. Melez bir savaş, vekâlet savaşı denen unsurları içerisinde ziyadesiyle barındırıyor. Artık savaş ilan eden ülkeler hedef ülke ve bölgelere, doğrudan silahlı kuvvetlerini yığmıyorlar. Halkları birbirine kırdırma yoluna gidiyorlar. Bunlar Müslüman halklar, İslam dünyası olarak bu oyuna geliyoruz. Olağanüstü dönemler, olağanüstü, koşullar ve sonuçlar da ortaya çıkarıyor. Biz bu dönemde de bilim akademisi olma sorumluluğumuza riayet ettik. Bu olağanüstü dönem öncesinde de ifade ettiğimiz, yerli ve milli yaklaşımımızı her zaman savunduk. En başından beri Türk devletinin ve milletinin birliğine, bütünlüğüne, bağımsızlık ve bekasına karşı sadakat borcunu asgari yerlilik olarak görüyoruz. Bunun dışında başka siyasi vb. başka bir ölçümüz yoktur. Çizgimiz bu yönde devam edecektir.” dedi.

Prof. Dr. Şerif Mardin ve Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi TÜBA Üyesi seçildi
Siyaset Bilimi ve Sosyoloji alanında çalışma konuları bakımından yenilikçi ve öncü olan, Türk düşünce tarihi, sivil toplum, din-siyaset ilişkisi çalışmalarında tabu sayılan hususları “ilk” ele alan isimlerden İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin, TÜBA Genel Kurulunda yapılan oylama sonucunda TÜBA Şeref Üyesi seçildi.

Prof. Mardin, temel kaynaklara dayanan araştırmalarında her zaman “nedenlerin arkasındaki nedenleri” araştırarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Cumhuriyet Türkiye’sinin tarihsel, sosyal ve siyasal dinamiklerinin daha sağlıklı bir şekilde anlaşılmasına ciddi katkılarda bulundu. Prof. Mardin, çalışmalarına uluslararası alanda en çok atıf yapılan sosyal bilimciler arasında yer alıyor.

Avusturya Johannes Kepler Üniversitesi Öğretim Üyesi Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi da yine Akademi Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda TÜBA Asli Üyesi seçildi. 

Prof. Sarıçiftçi, 1992 yılında Science dergisinde Prof. Dr. Alan Hegeer ile birlikte yayımlanan makalesi ile organik fotovoltaik malzemeler konusunda bir çığır açtı, daha sonra bu malzemeleri geliştirerek standart güneş pillerine göre çok daha ucuz olan katlanabilir plastik güneş pillerinin gelişmesinde öncü oldu. Kurucusu ve yöneticisi olduğu Avusturya Linz’deki enstitü, yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisinin etkin bir şekilde kullanılmasının sağlanmasında dünya çapında bir merkez oldu. Bu kapsamda Türkiye ve Türk bilim insanları ile ilişkisini hiçbir zaman kesmedi ve destek oldu. 

Akademi Konseyi’ne yeni üyeler
TÜBA Akademi Konseyi’nde görev süresi sona eren üyelerin yerine, yapılan oylama sonucunda TÜBA Asli Üyeleri; Prof. Dr. Reşat Apak, Prof. Dr. Feridun Cahit Tanyel, Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Prof. Dr. İzzet Öztürk ve Prof. Dr. Mustafa Solak Akademi Konsey üyesi seçildi. 

TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan’dan Genel Kurul Konferansı: “Biz ve Ötekiler Türklerin Tarihinde Çevre Faktörü” 
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan tarafından verilen “Biz ve Ötekiler Türklerin Tarihinde Çevre Faktörü” başlıklı Genel Kurul Konferansı, Akademi üyeleri tarafından ilgiyle takip edildi. Prof. Togan, bir saati aşan konuşmasında “insanın, kişinin gelişimi ve kendisini algılamasında çevre faktörü ve tarihte odak noktaları” üzerinde durdu. “Türklerin Avrasya içinde farklı zamanlarda, çok değişik coğrafyalarda varlık göstermiş oldukları göz önüne alınınca, Türklerin tarihini çevreleri ve komşularıyla beraber öğrenmek bizi dünya tarihi ile tanıştırır.” diyen Prof. Togan, dünya tarihi ve Türklerin tarihi hakkında konuştu. Konferansın ardından Prof. Acar, Prof. Togan’a teşekkür plaketi takdim etti.

Prof. Acar genel kurulda yaptığı konuşmada; İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülfettin Çelik, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Prof. Dr. Özcan Erel, Yalova Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Güner, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Feza Korkusuz ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın YÖK Yürütme Kurulu tarafından Akademi Asli Üyesi seçildiklerini belirterek yeni üyeleri tebrik ettiğini de ifade etti. 


Fotoğraflar

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.