English
 
Haberler
Ankara MGÜ Rektörü Prof. Parlak’tan TÜBA’ya Ziyaret Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı THK Üniversitesi Rektörü Prof. Akbulut TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Sayan TÜBA’yı Ziyaret Etti “TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi “TÜBA-Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar “DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi” Paneli’ne Katıldı TÜBA-GEBİP Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykaş “IEEE-SA Çalışma Grubu” Başkan Yardımcısı Seçildi TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları
TÜBA 2016 Akademi Ödülleri Açıklandı
Tarih: 25 KASIM 2016  Okunma Sayısı: 14983

TÜBA 2016 Akademi Ödülleri’ni kazananlar açıklandı.

Her yıl uluslararası düzeyde ve üç alanda verilen TÜBA Akademi Ödülleri’ni bu yıl; Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin, Sağlık ve Yaşam Bilimleri kategorisinde Washington Üniversitesi (ABD) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mary-Claire King, Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde ise California Berkeley Üniversitesi (ABD) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Omar M. Yaghi kazandı.

TÜBA Akademi Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine takdim edilecek.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2015 yılında başlattığımız TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri, TÜBA’nın ödüllendirme misyonu ve Türkiye’nin uluslararası düzeyde ödüllendirme ihtiyacının karşılanması bakımından büyük önem taşıyor. Her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride verilen TÜBA Akademi Ödülleri’ne dünyadaki bilim akademileri, üniversite rektörlükleri, TÜBA üyeleri ve TÜBA tarafından davet edilen kişi ve kuruluşlar aday gösterebiliyor. Özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilen uluslararası nitelikteki Akademi Ödülleri’nden her yıl bir tanesi, üç kategori arasında dönüşümlü olarak, Türkiye’den veya Türkiye bağlantılı bilim insanlarına veriliyor. TÜBA Akademi Ödülleri, Ödül Madalyası ve Beratı ile 30 bin Amerikan dolarlık para ödülünü içeriyor. 2016 yılında TÜBA üyeleri, Türkiye’deki üniversite rektörlükleri ve dünyadaki bilim akademilerince gösterilen adaylar arasından, yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmesi doğrultusunda TÜBA Akademi Konseyi’nce üç bilim insanına ödül tevcih edilmesi kararlaştırılmıştır." 

Prof. Acar "Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin'in, Türkiye’de din ve modernleşme, sivil toplum, ideoloji, merkez-çevre ve mektep-mahalle üzerine yaptığı öncü ve çığır açıcı bilimsel çalışmaları nedeniyle; Sağlık ve Yaşam Bilimleri kategorisinde Washington Üniversitesi (ABD) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mary-Claire King'in, kalıtsal meme kanseri geni BRCA1’in tanımlanması, türler arası benzerlik oranlarının protein incelemesi ile saptanması ve DNA incelemesine dayanan özgün kimliklendirmelerin geliştirilmesi konusundaki buluşları ve çalışmaları nedeniyle; Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde California, Berkeley Üniversitesi (ABD) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Omar M. Yaghi'nin ise, Metal-Organic Frameworks (MOFs), zeolitik imidazolat frameworks ve kovalent organik frameworks alanında öncü ve çığır açıcı çalışmaları nedeniyle TÜBA 2016 Akademi Ödülü’ne layık görüldüğünü söyledi ve TÜBA Akademi Ödüllerinin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek törenle kazananlara takdim edileceğini ifade etti.

Prof. Acar ayrıca; "2015 yılında başlattığımız Akademi Ödülleri’ni, diğer TÜBA ödülleriyle birlikte geliştirilerek sürdürme kararındayız. 2015 yılından itibaren TÜBA Ödül Törenlerinin Cumhurbaşkanlığı himayesine alınması, ödül programlarımız, Akademi’miz ve bilim camiamız açısından son derece kıymetli bir teşvik olmuştur. Bu vesileyle değerli destekleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza, aday gösteren akademi başkanları, üniversite rektörleri ve akademi üyelerine ve ödül kazanan değerli bilim insanlarına teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Akademi Ödülü Sahibi
Prof. Dr. Şerif Mardin

Şerif Mardin, 1927 yılında İstanbul’da doğdu. 1948 yılında Stanford Üniversitesi’nde lisans öğrenimini tamamladı. John Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans ve Stanford Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında doktorasını yaptı. 1960’lı yıllarda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1973-1991 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kurucu Dekanı olarak Siyaset Bilimi Bölümü’nde dersler verdi. Aralarında Harvard, Oxford, Princeton, Columbia gibi üniversitelerin bulunduğu Avrupa ve ABD’de çok sayıda üniversitede misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1989–1999 yılları arasında Amerikan Üniversitesi (Washington) İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığını yaptı. 1999’da Sabancı Üniversitesi’ne katıldı. 2011’de Sabancı Üniversitesi’nden emekli olan Mardin, halen İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde ders veriyor.

Sağlık ve Yaşam Bilimleri Akademi Ödülü Sahibi
Prof. Dr. Mary-Claire King

Mary-Claire King, 1946 yılında doğdu. Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Amerikan Kanser Cemiyeti Genetik ve Tıp profesörü King, Carleton Üniversitesi’nden mezun oldu ve doktorasını Kaliforniya, Berkeley Üniversitesi’nde yaptı. ABD haricinde, Arjantin, Türkiye, İsrail ve Rusya gibi ülkelerde çalışmalarda; insan genetiği ve tıp alanlarına çok önemli katkılarda bulundu. Kalıtsal meme kanserine neden olan BRCA1 gen lokusunu keşfetti. DNA incelemesi ile kayıp ailelerin birleştirilmesi konusunda geliştirdiği yöntem ve stratejilerle dünyanın pek çok farklı noktasında ailelerin yaşamlarına dokundu. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi ve Fransız Bilimler Akademisi Üyesi Dr. King, çalışmalarını 1995’ten beri Amerikan Kanser Cemiyeti Araştırma Profesörü olarak Washington Üniversitesi’nde sürdürüyor.

Fen ve Mühendislik Bilimleri Akademi Ödülü Sahibi
Prof. Dr. Omar M. Yaghi

Omar M. Yaghi, 1965 Amman/Ürdün’de doğdu. Omar M. Yaghi, Hudson Valley Community College’de orta öğrenimini tamamladıktan sonra, University of Illinois Urbana-Champaign’de Kimya Bölümü’nden 20 yaşında mezun oldu ve aynı üniversitede Prof. Walter G. Klemperer yanında yaptığı çalışmalarla 1990 yılında 25 yaşındayken doktor unvanını aldı. Omar M. Yaghi, NSF (National Science Foundation) doktora sonrası burslusu olarak Harvard Üniversitesi’nde Professor Richard H. Holm ile iki yıl çalıştıktan sonra Arizona State University’de öğretim üyeliğine (1992–1998) atandı, sonra University of Michigan’da öğretim üyesi olarak çalıştı (1999–2006) ve ardından University of California, Los Angeles’da (2007-2012) görev yaptı. Prof. Yaghi, 2012 yılından beri Neeltje Tretter Kimya profesörü olarak University of California, Berkeley’de görev yapıyor.

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.