Türkçe
 
News
Call For Nominations: TÜBA 2018 Academy Prizes Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University
5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi
Tarih: 12 ARALIK 2017  Okunma Sayısı: 1038

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ve TÜBA standının da yer aldığı “5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi” 29 Kasım günü Bilkent Konferans Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye'nin en başarılı teknoloji geliştirme bölgeleri (TGB), geçen yılki performanslarıyla ODTÜ Teknokent, İTÜ Arı Teknokent ve Ankara TGB (Cyberpark) oldu. TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Akademi Asli Üyeleri Prof. Dr. Bahri Şahin, Prof. Dr. Nazım Ekren ve Akademi Konsey Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in de bulunduğu Zirve’nin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, dijital çağın başladığına dikkati çekerek, "Geleceğin yaşamı, dijital yaşam olacaktır. Bu nedenle, insanlık tarihinde, teknolojik değişimin getireceği büyük bir kırılma noktasındayız. Teknolojinin getireceği devrim niteliğindeki gelişmelere hazırlanmak zorundayız. Akıllı fabrikalar, makinalar, robotlar ve yapay zekanın neler getireceğini tahmin edebiliyoruz. Aynı zamanda, dijital çağın ve Sanayi 4.0'ın 'açık uçlu bir süreç' olduğunun da farkındayız. İşte bu nedenle yeni teknolojileri, yeni dijital gelişmeleri, yeni pazarlama süreçlerini, çok iyi kavramak durumundayız." dedi.

Bu süreçte Türkiye’nin elini güçlendiren en önemli enstrümanlardan birinin TGB'ler olduğunu vurgulayan Dr. Özlü "TGB'lerimizin sayıları, her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Bugün itibarıyla, 55’i faal, 14’ü yapım aşamasında olmak üzere, 69 Teknokent’e ulaşmış bulunuyoruz. 2002'de sadece 5 tane TGB'ye sahip olduğumuzu hatırlatmak isterim. Hedefimiz, 81 ilimizin tamamında TGB kurmaktır. Bu sayılar önemlidir. Ancak sayılar kadar önemli olan bir diğer husus ise niteliktir. Memnuniyetle belirtmek isterim ki TGB'lerimiz bir 'nitelik sıçraması' yapmışlardır. Teknokentlerde faaliyet gösteren 4 bin 475 firma, Türkiye için teknoloji üretmektedir. Bu firmalarda 44 bin 580 personel görev yapmaktadır.” diye konuştu.

Bakan Özlü'nün konuşmasının ardından dört kategoride Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2016 Performans Endeksi Sonuçları açıklandı; genel sıralamada ilk sırayı ODTÜ Teknokent aldı. ODTÜ Teknokent'i, İTÜ Arı Teknokent ve Cyberpark izledi. Diğer kategorilerde ön plana çıkan TGB'ler ise şöyle sıralandı:

  • "En iyi gelişme gösteren TGB'ler": Ankara Üniversitesi TGB, Ulutek TGB, İstanbul Üniversitesi TGB.
  • "Erken Aşama TGB'ler": İstanbul TGB, Dokuz Eylül TGB, Namık Kemal Üniversitesi TGB.
  • "Gelişmekte Olan TGB'ler": Erciyes Üniversitesi TGB, Yıldız Teknik Üniversitesi TGB, İstanbul Üniversitesi TGB.

Faruk Özlü ve Prof. Acar ödül töreninin ardından TÜBA’nın da yayınları ve çalışmalarının da yer aldığı stantlarını gezdi, çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Fotoğraflar

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.