Türkçe
 
News
Call For Nominations: TÜBA 2018 Academy Prizes Applications for the 2018 TÜBA-GEBİP and TÜBA-TESEP Awards Have Started The 52nd TÜBA General Assembly was Held 2017 “TÜBA Awards” Found Their Owners TÜBA 2017 Academy Prizes Awarded Winners of TÜBA GEBIP and TÜBA TESEP Awards Announced TÜBA President Prof. Acar and Council Member Prof. Şeker Attended 8th World Science Forum TÜBA Council Member Prof. Şahin Represented TÜBA at “IASSF2017” TÜBA&EMAN Symposium on “Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region” “TÜBA-Food Safety Symposium: Organic Products and Health” was Held at İnönü University
‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Sözlüğü’nün Yazarı Prof. Dr. Andreas Tietze’nin Kızı Filiz Tietze ve Eşi, TÜBA’yı Ziyaret Etti
Tarih: 29 EYLÜL 2014  Okunma Sayısı: 26745

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak da görev yapan ünlü Avusturyalı Türkolog Prof. Dr. Andreas Tietze ‘nin hayatı boyunca büyük emek harcadığı ‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lügati’ TÜBA tarafından yayımlanacak. Bu proje bağlamında Prof. Dr. Andreas Tietze’nin kızı Filiz Tietze ve eşi,TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı ziyaret etti. 

Sözlüğün 1. cildi, Prof. Dr. Andreas Tietze hayattayken bizzat kendisi tarafından, 2. cildi ise vefatından 7 yıl sonra ise Avusturya Bilimler Akademisi Yayınevi tarafından Türkçe olarak yayınladı. TÜBA ise; Prof. Dr. Andreas Tietze’nin toplam 7 ciltten oluşan çalışmasını Türkçeye kazandırmak üzere hazırladığı proje kapsamında yayınlamak için çalışmalara başladı.

Eserin tüm hakları TÜBA tarafından devralındı ve Andreas Tietze’nin varisleri, kendisinin hayattayken hazırladığı malzemeleri toparladı ve çalışmalarda kullanılması için TÜBA’ya teslim etti. Önümüzdeki günlerde ilk iki cildin çalışmalarında görev almış isimlerle eserin yayına hazırlık sürecine başlanacak. Toplam 7 ciltten oluşacak sözlüğün ilk aşamada, iki cildinin yeniden gözden geçirilerek ve 3 cildin de tamamlanarak 2015 yılının ilk yarısında basımının yapılması planlanıyor.

Ziyaret esnasında TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, TÜBA olarak Türk Dili açısından son derece önemli bu eseri yayımlamaya büyük değer verdiklerini; eserin telif haklarınının devri ve ilgili malzemelerin temini konusundaki destekleri ile ziyaretleri nedeniyle Tietze ailesine çok teşekkür ettiğini ifade etti. 

Andreas Tietze’nin kızı Filiz Tietze, babasının Doğu dillerine, Türk tarihi ve kültürüne ilgi duyduğunu anlattı ve Andreas Tietze'nin 1937-1938 yıllarında Türkiye'ye araştırma seyahatleri yaptığını söyledi. Avusturya işgal altında olduğu için babasının ülkesine dönemediğini belirten Tietze, Andreas Tietze'nin İstanbul'da kalarak öğretmenlik yaptığını ve Türk dili üzerindeki araştırmalarını sürdürerek, Redhouse sözlüğü üzerinde çalıştığını ifade etti.

Filiz Tietze, sözlüğün TÜBA tarafından hayata geçirilmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Sözlüğü'nü bitirmek bizim için çok önemli. Çünkü babam Andreas Tietze ömrünün 70 senesini, 7 ciltlik sözlükte yer alan kelimeleri toplayarak geçirdi. Seçkin bir bilim kuruluşu olan TÜBA'nın, babam tarafından hazırlanan fakat yarım kalan eseri yayınlamasından dolayı memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

Ziyaret esnasında Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, TÜBA Asli Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, TÜBA Başkan Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Kaya da hazır bulundular. 


Fotoğraflar

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.