English
 
Haberler
TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TÜBA Üyelerine “TÜBİTAK Ödülleri” 2017 Yılı “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” TÜBA-GEBİP Üyelerine “ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Ödülü” TÜBA 52.Genel Kurulu Gerçekleştirildi Prof. Arslan’dan “Akademi Ödülü Konferansı” 2017 “TÜBA Ödülleri” Sahiplerini Buldu TÜBA-GEBİP Üyesi Doç. Dr. Karahasanoğlu’na “Georg Forster Araştırma Bursu” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Özlü, TÜBA Başkanı Prof. Acar ve TÜBA Akademi Ödülü Sahiplerini Kabul Etti
Prof. Hamza’dan “Akademi Ödülü Konferansı”
Tarih: 12 ARALIK 2017  Okunma Sayısı: 732

2017 TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü’nün sahibi Macaristan Bilimler Akademisi Üyesi ve Eötvös Lorand Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gabor Hamza, “The Codification of Private Law in the Ottoman Empire and in the Republic of Turkey in a European Context” konulu Akademi Ödülü Konferansı’nı 13 Aralık Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü Doktora Salonu’nda gerçekleştirdi.

Konferansın açılış konuşmalarını; İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Akademi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev yaptı. Konferansa TÜBA Konsey Üyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, Akademi Başkan Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Kaya ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Prof. Acar konuşmasında “Gabor Hamza’nın Roma hukuku, bölge ülkeleri arasındaki hukuki ilişkiler ve tarihçeleri, gerek Osmanlı ve cumhuriyet döneminde Avrupa ve Türk hukuku arasındaki ilişkiler başlıkları altındaki çalışmalarıyla tanınan bir bilim insanı. Kendisine bu ödülü vermekten onur duyuyor, bilime yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Prof. Hamza iki saati aşan konferansında; Avrupa ve Osmanlı hukukunu dönemin koşulları çerçevesinde karşılaştırarak değerlendirdi ve konferansın sonunda kendisine iletilen soruları cevapladı.

Konferansın sonunda İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Hamza’ya İÜ simgeleyen plaket armağan etti.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.