English
 
Haberler
TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TÜBA Üyelerine “TÜBİTAK Ödülleri” 2017 Yılı “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” TÜBA-GEBİP Üyelerine “ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Ödülü” TÜBA 52.Genel Kurulu Gerçekleştirildi Prof. Arslan’dan “Akademi Ödülü Konferansı” 2017 “TÜBA Ödülleri” Sahiplerini Buldu TÜBA-GEBİP Üyesi Doç. Dr. Karahasanoğlu’na “Georg Forster Araştırma Bursu” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Özlü, TÜBA Başkanı Prof. Acar ve TÜBA Akademi Ödülü Sahiplerini Kabul Etti
Prof. Arslan’dan “Akademi Ödülü Konferansı”
Tarih: 15 ARALIK 2017  Okunma Sayısı: 661

2017 TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü’nün sahibi  ve İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Arslan, 16 Aralık günü The Green Park Hotel Ankara’da düzenlenen TÜBA 52. Genel Kurulu’nda “Kablosuz Haberleşme Sistemleri: Dünü, Bugünü ve Geleceği” başlıklı “Akademi Konferansı”nı gerçekleştirildi.

“Temel bilimler konusunda başarı gösteremeyen bir ülkenin ayakta kalabileceğine inanmıyorum.”
2017 Uluslararası Akademi Ödülü’ne layık görülmüş olmasının kendisi için büyük bir onur kaynağı olduğunu dile getiren Prof. Arslan, çalışmalarına ödülün verdiği motivasyonla çok daha büyük bir şevkle ve aşkla devam edeceğine dair söz vereceğini ifade ederek konuşmasına başladı.

Eğitim ve nihayetinde çalışma hayatımda edindiğim deneyim ve gözlemlerinden yola çıkarak teori ve temel bilimler arasındaki bağ kurulamadığında başarının mümkün olmadığını net olarak gördüğünün altını çizen Prof. Arslan sözlerini şu şekilde devam etti: “Temel bilimler konusunda başarı gösteremeyen bir ülkenin ayakta kalabileceğine inanmıyorum. Bireylerin tek başına başarılı olmaları çok zor fakat farklı disiplinlerde uzmanlaşan kişilerin birlikte yaptıkları çalışmalar, birbirlerinin eksiklerini kapatan bir takım şeklinde yürütülen projeler, programlar kesinlikle hedefe ulaşıyor. Dört yıl önce Türkiye’ye döndüğümde tam da bu noktada bir eksiklik gördüm. Hep birlikte aynı çatı altında çalışmadığımız sürece istediğimiz noktaya varmamız mümkün değil.”

Prof. Arslan haberleşme sistemleri, kablosuz haberleşme alanında çalıştığını, doktora tezinin ve daha sonraki çalışma tecrübelerinin de yine aynı yönde olduğunu söyledi ve “25 yıldır aynı konuda, sürekli gelişen bir alan üzerinde çalışıyorum. Beni bu ödüle götüren süreci soruyorlar. Cevabı aslında çok basit; “bir şeyi” yapmak, “aynı şeyi” yapmak, “sürekli” yapmak. Zaman içinde olgunlaşan bir süreçten bahsediyorum. Bir alt yapı elde ettikten sonra başka bir konuya geçmek, yine bir alt yapı edinme ihtiyacını gerektiriyor ve uzmanlaşmak söz konusu olmuyor. Ülke olarak alanlarında en iyi uzmanlara ihtiyacımız var. "Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum." der Albert Einstein. Aldığım Akademi Ödülü’nün arkasındaki en büyük etken de tam olarak budur diyebiliriz yani “sürekli yapmak”.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, TÜBA Başkanı ve TÜBA Üyelerinin dinlediği konferans, basın tarafından da takip edildi.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.