English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal TÜBİTAK Başkanlığına Atandı TÜBA Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi Cumhurbaşkanlığı Himayelerine Alındı TÜBA Asosye Üyesi Prof. Bakırdere ve GEBİP Üyesi Doç. Avcı GYA Üyesi Seçildi Macaristan Ankara Büyükelçisi Kiss, TÜBA Başkanı Prof. Acar’ı Ziyaret Etti TÜBA Asli Üyesi Prof. Elmas Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Seçildi TÜBA Asli Üyesi Prof. Mandal Sabancı Üniversitesi Rektörlüğüne Seçildi TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için 2018 Yılı Başvuruları Devam Ediyor TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın “Yeni Yıl” Mesajı TİBKM Kapsamında 12 Eser Daha TÜBA Tarafından Yayımlandı
ERC’den TÜBA-GEBİP Üyesi Doç. Dr. Somel’in “NEOGENE Projesi”ne Büyük Destek
Tarih: 09 ARALIK 2017  Okunma Sayısı: 564

2015 yılı TÜBA-GEBİP Ödülü sahibi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Somel’in neolitik yaşam tarzının ortaya çıkışı ve yayılım serüvenini içeren bilimsel projesi “NEOGENE”e Avrupa Araştırma Konseyi’nden (European Research Council-ERC) 2,5 milyon euro destek sağlandı.

"ERC Consolidator Grant 2017" çağrısı kapsamında bütün Avrupa'da kabul edilen 329 proje içerisinde yer alan Somel’in "NEOGENE: Neolitik Anadolu toplumlarında genetik ve kültürel etkileşimlerin arkeogenomik analizi " başlıklı beş yıllık projesi Türkiye’den destek alan tek proje.

Mehmet Somel’in yürütücülüğündeki projede arkeologlar, biyologlar ve antropologlar sıkı bir ortaklık içinde çalışıyor. NEOGENE ekibi, DNA analizlerini ve arkeolojik verileri beraber değerlendirerek, Anadolu’da yerleşik hayat ve tarımın yaygınlaşmasında insan göçlerinin yanı sıra bilgi alışverişi ve kültürel etkileşimin katkısını ortaya koymayı umuyor. Hedef, insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinin gerçek hikayesini anlamak.

NEOGENE projesi ile Mehmet Somel ve ekibi, avcı-toplayıcı toplumların yerleşik tarımcı toplumlara evrimini araştırırken, aralarındaki gen alışverişiyle beraber geleneklerini, sosyal organizasyonlarını ve kültürel alışveriş yöntemlerini inceliyor. Proje kapsamında Anadolu’dan yüzlerce Neolitik bireyden alınan örneklerde antik DNA analizi yapılacak ve bu genetik veri arkeolojik veriyle birleştirilerek, insanlık tarihinin bu en önemli sosyokültürel dönüşümlerinden birinin eşsiz ayrıntıda bir tablosu çıkarılacak. Çalışma, ODTÜ Biyolojik Bilimler, ODTÜ TAÇDAM, Hacettepe Antropoloji Bölümü’nden araştırmacılarının yanı sıra, Çatalhöyük, Aşıklı Höyük ve Çayönü gibi çok sayıda kazı ekibinin dahil olduğu geniş bir ekip tarafından yürütülecek.

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.