English
 
Haberler
Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri 2018 Yılı Aday Gösterme Süreci Başladı TÜBA Başkanı Prof. Acar’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı THK Üniversitesi Rektörü Prof. Akbulut TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Sayan TÜBA’yı Ziyaret Etti “TÜBA-Nükleer Enerji Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi “TÜBA-Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli” Gerçekleştirildi TÜBA Başkanı Prof. Acar “DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi” Paneli’ne Katıldı TÜBA-GEBİP Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykaş “IEEE-SA Çalışma Grubu” Başkan Yardımcısı Seçildi TÜBA’dan Enerji Teknolojileri Çalıştayları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik TÜBA'yı Ziyaret Etti
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Fikri Işık'tan Görevi Devraldı
Tarih: 25 MAYIS 2016  Okunma Sayısı: 15960

65. T.C. Hükümeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 65. Hükümet Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan görevi 24 Mayıs 2016 günü devraldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Makam Toplantı Salonu’nda gerçekleşen törende konuşan Faruk Özlü, Bakan Işık ile istişare içinde olacaklarını, aynı kabinede çalışacaklarını, dolayısıyla bunu bir ayrılık olarak görmediğini belirterek “Müştereken birlikte çalışacağız, güç birliği yapacağız, sizlerin deneyim ve fikirlerinden istifade edeceğiz." dedi.

Özlü, Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik geleceğinin şekillendirildiği ve yönlendirildiği bir bakanlıkta göreve geldiğini ve bunun bilincinde olduğunu söyledi. Kendisini bu göreve layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a teşekkür eden Özlü, "Bakanlığın faaliyetlerini takip ediyorum, Sayın Bakanımız ciddi bir hamle yaptı. İnşallah kendilerinden alacağımız bu bayrağı, daha yükseklere taşımaya çalışacağız. Bakanlık mensubu arkadaşların, fedakârca çalıştıklarını biliyorum." ifadelerini kullandı.

Özlü, 2015 yılı seçim döneminde köyleri ziyaret ettiklerini ve "Teknoloji üretmeyen bir Türkiye'nin, geleceğinin olmadığını" söylemeye çalıştıklarını aktararak, "Türkiye'nin sattığı ve aldığı belli, arada ciddi bir açık var. Bizim petrol kuyularımız, doğal gaz yataklarımız yok, bu açığı nasıl kapatacağız? Bu açığı teknoloji üreterek, akılla kapatacağız. Sayın Bakanım, bıraktığınız yerden biz devam edeceğiz ve çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Milli Savunma Bakanı olan Fikri Işık ise; Binali Yıldırım başkanlığında kurulan hükümetin, ülke ve millete hayırlı olmasını diledi. AK Parti iktidarları olarak, bugüne kadar ülkeye çok önemli hizmetler yaptıklarını hatırlatan Işık, "Bu hizmetler sayesinde bugün başımız dik, alnımız ak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliği yaptığı Dünya İnsani Zirvesi, Türkiye'de yapılmış olması aslında bugüne kadarki bütün emeklerin bir tescilidir." diye konuştu.

Işık, Özlü'nün sanayinin içinden geldiğini, bürokrasiyi çok iyi bildiğini, ülkesine ve milletine hizmet etmek için yola çıktığını dile getirerek, "Bu noktada gönlümüz gerçekten çok rahat. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirildiğim 25 Aralık 2014 gününden bugüne kadar çok yoğun bir tempoyla çalıştık. Bayrağı devraldığımız bakan arkadaşımızın yürüyen hiçbir projesini bırakmadık, üzerine yeni çalışmalar yaparak, bakanlığımızın çıtasını biraz daha yükseltmenin gayreti içinde olduk." ifadelerini kullandı.

Görevi döneminde Türk otomobili ve PARDUS projelerini hayata geçirmek için gayret gösterdiklerini anlatan Işık, Bilişim Vadisi çalışmalarını da hızlandırarak belli bir noktaya getirdiklerini söyledi. Tamamladıkları ve sürdürdükleri diğer çalışmalar hakkında bilgi veren Işık, bakanlığın tüm personeline ve üyelerine özverileri dolayısıyla teşekkür etti.

Türkiye'nin 10 yıl sonra nasıl olacağına bakmak istersek bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmalarına bakmalıyız diyen Işık, “Bu noktada işi çok iyi bilen, işin ehli bir arkadaşımızın bakanlık görevine getirilmiş olması benim açımdan büyük bir bahtiyarlık.” dedi. Görevini Özlü’ye büyük bir gönül rahatlığıyla devrettiğini ve yeni dönemin Türkiye ve Türk milleti için hayırlı olmasını dileyerek sözlerini sonlandırdı.

Yeni Bakan Dr.Faruk Özlü, ayrıca 25 Mayıs 2016 günü düzenlenen tanışma toplantısında Bakanlık birim yöneticileri ve Bağlı, ilgili ve ilişkili kurum üst yöneticileriyle bir araya geldi.

Faruk Özlü kimdir?
Faruk Özlü, 19 Kasım 1962 yılında Düzce’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. İspanya’da proje ve mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde üst düzey yöneticilik eğitimi aldı.

1987'de Yıldız Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1990'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda sözleşmeli personel-mühendis olarak görev aldı. Aynı kurumda sırasıyla uzman, proje müdürü, daire başkanı, müsteşar yardımcısı oldu, müsteşar vekilliği yaptı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın önemli projelerinde görev aldı. Uzman ve proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye’nin kendi tasarımı ilk milli tankı ALTAY, ilk insansız hava aracı ANKA, ilk milli gemisi MİLGEM projelerinin yürütülmesinde müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı, A400M Nakliye Uçağı, F-35 Savaş Uçağı, F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri, M60 Tank Modernizasyonu, yazılım ve simülatörler, uzun menzilli hava ve füze savunma sistemleri gibi projelerde çalıştı.

Müsteşar yardımcısı olarak savunma sanayi stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi, insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanununun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü.

Faruk Özlü, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI-TUSAŞ), Havalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri AŞ, TEKNOPARK İstanbul ile Savunma Teknoloji̇leri̇ Mühendi̇sli̇k ve Ti̇caret AŞ'de Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

25 ve 26. Dönem'de AK Parti Düzce Milletvekili olarak Meclis'e giren Özlü, evli, iki çocuk babası ve İngilizce biliyor.


Fotoğraflar

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.