English
 
1042
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “30 Ağustos Zafer Bayramı” Mesajı Milli mücadelemizin kazanılmasında önemli dönüm noktalarından biri olan, 26 Ağustos 1922 yılında başlayan ve Dumlupınar'da Atatürk’ün başkumandanlığında kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin sonunda elde ettiğimiz büyük başarının 92. yıl dönümünde; aziz milletimizin ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve kahraman ordumuzun ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.

Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar
TÜBA Başkanı
1031
Macaristan Büyükelçisi Prof. Dr. Janos Hovari TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı Ziyaret Etti Macaristan Cumhuriyeti Büyükelçisi Prof. Dr. Janos Hovari, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı 6 Ağustos 2014’te makamında ziyaret etti.
1030
Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang ve Çin Mühendislik Akademisi Heyeti TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı Ziyaret Etti Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang ve Çin Mühendislik Akademisi heyeti, 05 Ağustos 2014’te TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı makamında ziyaret etti.
1026
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Burhan Say Vefat Etti TÜBA Şeref Üyesi ve Oklahoma Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Say, 2 Ağustos 2014’te Tulsa-Oklahoma’da vefat etti.
1018
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Kansere Karşı ‘Sirkadiyen Saati’ Buluşu TÜBA Şeref Üyesi ve Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, ‘Sirkadiyen Saat’ (Ritmik Saat) çalışmasıyla, vücuttaki DNA onarımının minimum olduğu zamanı tespit edip kanser hücrelerine ilaç vererek bu hücrelerin ölmesini sağlamayı hedefliyor.
1017
Ramazan Bayramı Mesajı Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor; aziz milletimiz, İslâm alemi ve insanlık için barış, huzur ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Sevgi ve saygılarımla…

Akademi Başkanı
Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar
1016
TÜBA Üyelerine ‘TÜBİTAK 2014 Yılı Bilim ve Teşvik Ödülleri’ TÜBA Asli Üyesi ve aynı zamanda Konsey Üyesi olan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, ‘Nöroendokrinoloji alanında kafa travmasına bağlı nöroendokrin değişiklikler’ konusundaki, ODTÜ Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Doğu ise ‘Kimyasal Reaksiyon Mühendisliği’ alanındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle ‘TÜBİTAK 2014 Bilim Ödülü’ne layık görüldüler.
1015
Türk Fizik Derneği 31. Uluslararası Fizik Kongresi Bodrum’da Gerçekleştirildi Türk Fizik Derneği 31. Uluslararası Fizik Kongresi, 21-24 Temmuz tarihleri arasında Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
1011
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli’nin Büyük Başarısı TÜBA Asli Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli ve çalışma grubunda doktora çalışmalarını sürdüren Gülsu Şener "Uyuşturucu teşhisine yönelik tayin kitlerinin hazırlanması" projesi sayesinde; bir damla kan ile, kişinin olduğu yerde ve birkaç dakikada uyuşturucu tespiti yapabilecek.
999
TÜBA’nın İlk Newsletter'ı Yayınlandı TÜBA’nın çalışmaları ve uluslararası ilişkilerine dair hazırlanan ilk “TÜBA-Newsletter” yayınlandı.
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Kök Hücre Çalışma Grubu
Kök Hücre Çalışma Grubu
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kanser Çalışma Grubu
Kanser Çalışma Grubu
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.