English
 
1159
Doç. Dr. Harun Ürer: ‘TÜBA-KED, 10. sayıdan itibaren tüm dünyanın kültür envanteri dergisi olacak’ İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü’nde Bölüm Başkanı ve aynı zamanda TÜBA-KED (Türkiye Bilimler Akademisi Kültür Envanteri Dergisi) editörü olan Doç. Dr. Harun Ürer ile yayın hayatına 10. sayısıyla devam etmeye hazırlanan TÜBA-KED hakkında konuştuk.
1158
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcılığına Atandı TÜBA Asli Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, İMÜ Rektör Yardımcılığı görevine atandı.
1141
Kocaeli’nin Akademik Danışmanı TÜBA Asosiye Üyesi Prof. Dr. Halit Keskin TÜBA Asosiye Üyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Keskin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yerel kalkınmaya katkı sağlamak ve üniversite-iş dünyası işbirliğini geliştirmek amacıyla harekete geçirdiği “81 ile 81 Akademik Danışman” projesi kapsamında Kocaeli’nde ‘Akademik Danışman’ olarak görevlendirildi.
1139
2003 TÜBA GEBİP Üyesi Prof. Dr. Sami Doğanlar, Zeytin Ağaçlarının DNA’sını Çözdü Türkiye’deki İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) laboratuvarlarında yapılan çalışmayla Türk zeytin çeşitlerinin DNA düzeyinde barkotlama çalışması tamamlandı. Üç yıl süren projenin sonunda zeytin ağaçlarının moleküler kimlik kartları çıkarıldı.
1134
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev, TÜBA Başkan Yardımcılığı Görevine Başladı TÜBA Asli Üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev, 1 Ocak 2015 tarihi itibarıyla TÜBA Başkan Yardımcılığı görevine başladı.
1130
TÜBA GEBİP Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran'a İki Ödül Birden TÜBA tarafından verilen TÜBA-GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı) 2013 yılı ödülü sahibi Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran, yapılan açıklamaya göre Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nicola Pinna ile ortaklaşa hazırladığı katmansal depolama yöntemiyle atomik düzeyde dağılımları kontrol edilebilen metal nanokümelerinin hazırlanması ve katalitik performanslarının incelenmesi konulu projesiyle Almanya’nın en seçkin araştırma destek kurumlarından birisi olan Alexander von ...
1129
28. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Toplantısı Yapıldı 28. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, 6 Ocak 2014 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Ankara Gölbaşı'ndaki Vilayetler Evi'nde toplandı.
1126
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin'den "Soda ve Meyveli Sodalarda Kullanılan Sodyum Benzoatla Gelen Kanser Riski Uyarısı!" TÜBA Asli Üyesi, TÜBA Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Üyesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin piyasada satışa sunulan bazı içecekler üzerinde yaptığı araştırma sonucunda meyveli gazoz ve meyve aromalı sodalarda antioksidan olarak C vitamini veya meyve suyu ile koruyucu madde olarak sodyum benzoat maddesinin kullanıldığını tespit ettiklerini açıkladı.
1124
TÜBA Ulusal Kanser Politikaları Çalıştayı Raporu Yayımlandı TÜBA Kanser Çalışma Grubu tarafından 27-28 Haziran 2014’te tarihinde çeşitli kurum ve kuruluşlardan 200’ü aşkın yönetici ve bilim insanının katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen Ulusal Kanser Politikaları Çalıştayı’nın Raporu yayımlandı.
1137
TÜBA Üyelerine ‘TÜBİTAK 2014 Yılı Bilim ve Teşvik Ödülleri’ Verildi TÜBİTAK 2014 Yılı Bilim ve Teşvik Ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine verildi.
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Kök Hücre Çalışma Grubu
Kök Hücre Çalışma Grubu
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kanser Çalışma Grubu
Kanser Çalışma Grubu
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
TÜBA Tanıtım
TÜBA Tanıtım
Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in Konferansı
Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in Konferansı
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.