English
 
1550
TÜBA Başkanı ve Akademi Konsey Üyeleri TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı Ziyaret Etti TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Akademi Konsey Üyeleri, 3 Ağustos 2016’da TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret ettiler ve Sayın Başkana ve kendilerinin şahsında TBMM’ye, darbe girişimi sürecindeki onurlu ve millet iradesine sahip çıkan tutumları dolayısıyla teşekkürlerini ifade ettiler.
1549
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık Vefat Etti "Tarihçilerin kutbu" olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 25 Temmuz akşamı vefat etti.
1547
Türkiye Bilimler Akademisi Akademi Konseyi Bildirisi Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz 2016 akşamı hain bir silahlı darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmıştır. İllegal terörist bir yapılanmanın Silahlı Kuvvetler içindeki uzantıları tarafından başlatıldığı anlaşılan ve Türkiye’nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetini ve TBMM’yi devirmeyi, anayasal düzeni ve hukuk sistemini ortadan kaldırmayı amaçlayan darbe girişimi; Türk milletinin sivil direnişi, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği; TBMM, T.C. Hükümeti, demokrasiye bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerinin üstün çabaları ile siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve medyanın desteğiyle engellenmiştir.
1546
TÜBA Başkanlık Açıklaması Aziz milletimizin iradesine, devlet ve milletimizin birlik ve dirliğine, Türk demokrasisine yönelik hain darbe girişimini lanetliyor; Allah’tan şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifa, iradesine sahip çıkan aziz milletimize metanet ve başsağlığı diliyoruz.
1474
TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri 2016 Aday Gösterme Süreci Devam Ediyor TÜBA'nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında düzenlediği Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ne 2016 yılı için başlayan aday gösterme süreci 18 Temmuz 2016 saat 17:00’ye kadar sürecek.
1545
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “Ramazan Bayramı” Mesajı Mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyor; milletimiz, İslam alemi ve insanlık için barış, adalet, huzur, iyilik ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.
1544
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal The Academy of Europe Üyesi Seçildi TÜBA Asli Üyesi ve Yükseköğretim Kurulu’nda (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal The Academy of Europe Üyesi seçildi.
1543
Türkiye Göllerinde Paleoiklimsel ve Paleoekolojik Araştırmalar TURQLAKES 2016- Çalıştayı ARÜ’de Gerçekleştirildi Türkiye Göllerinde Paleoiklimsel ve Paleoekolojik Araştırmalar Çalıştayı Turqlakes-2016; TÜBA, TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Jeomorfoloji Derneği’nin katkılarıyla 21-23 Haziran 2016 tarihinde Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çalıştay’a TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar da katıldı.
1527
TÜBA-GEBİP Üyelerine Genç Bilim İnsanı Ödülü TÜBA GEBİP Ödülü’nü 2015 yılında kazanan; Doç. Dr. Engin Durgun, Doç. Dr. Emre Onur Kahya, Doç. Dr. Sinem Çöleri Ergen, Doç. Dr. Hakan Usta, Doç. Dr. Filiz Kuralay, 2014 yılı ödül sahibi Yrd. Doç. Dr. Özgür Şahin, 2013 yılı kazananı Doç. Dr. Vehbi Çağrı Güngör ve 2012 yılı GEBİP Ödülü sahibi Doç. Dr. Mustafa Şahmaran Bilim Kahramanları Derneği tarafından verilen Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü 9 Haziran günü Sabancı Center Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle aldı.
1525
Bilimi Aydınlatanlar: “TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Aras Röportajı” Anadolu’nun bir köyünde doğduğu için kendisini çok şanslı hisseden, doğanın içinde büyümüş olmanın hayatını pozitif etkilediğini söyleyen, yakınlarda da 80. yaş gününü kutlayan bir çınar Namık Kemal Aras.
Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi
Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi
TÜBA Ödülleri
TÜBA Ödülleri
TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kanser Gıda Kök Hücre Bilim ve Eğitim
Kanser Gıda Kök Hücre Bilim ve Eğitim
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
TÜBA Tanıtım
TÜBA Tanıtım
Online Alışveriş Portalı
Online Alışveriş Portalı
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.