English
 
Akademi Projeleri
Açık Ders Malzemeleri Projesi Beçin Definesi Bilim Eğitimi Programı Çevre ve Sürdürülebilirlik Ders Kitaplarında İnsan Hakları Projesi Kurumsal Kapasite Geliştirme Projesi Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugatı Projesi - Andreas Tietze TÜBA Açık Ders Malzemeleri Ödülü TÜBA Akademi Ödülleri Türk - İslam Bilim Kültür Mirası Projesi Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Üniversite Ders Kitapları Projesi
Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugatı
Tarih: 06 NİSAN 2015  Okunma Sayısı: 37251

Avusturyalı ünlü Türkolog  Prof. Dr. Andreas Tietze, hayatı boyunca Türkiye Türkçesinin tarihi ve etimolojik sözlüğünü hazırlamak için malzeme toplamıştır. Uzun bir süre İstanbul Üniversitesi'nde de öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Tietze, bu sözlüğü 7 cilt olarak planlamıştır. Sözlüğün birinci cildi (A‑E harfleri), Prof. Tietze hayattayken kendi yönetimi altında gerçekleştirilen bir Avusturya Bilimler Akademisi projesinin ürünü olarak Avusturya Bilimler Akademisi (ÖAW) ile Simurg Kitabevi (İstanbul) tarafından 2002 yılında yayınlanmıştır. İkinci cildi (F-J harfleri) ise Prof. Tietze'nin vefatından sonra yine Avusturya Bilimler Akademisi tarafından gerçekleştirilen bir projenin ürünü olarak 2009 yılında Avusturya Bilimler Akademisi Yayınevi tarafından (Türkçe olarak) yayımlanmıştır. TÜBA, başlattığı bu proje ile daha önce yayımlanmış olan bu iki cildi yeniden gözden geçirerek ve kalan diğer ciltleri de yayımlayarak eseri tamamlamayı amaçlamaktadır.

2014 yılında, Prof. Tietze’nin varislerinden tüm ciltlerin telif ve hakları ile ilgili yayınevi ve Avusturya Bilimler Akademisi’nden 1. ve 2. Ciltlerin yayın hakları TÜBA tarafından alınmıştır. Ayrıca, ÖAW ve yazarın varislerinden Prof. Tietze’nin hayattayken yapmış olduğu çalışmalarını kapsayan tüm yazı ve belgeler de teslim alınmıştır.

2015 yılının ilk yarısında Andreas Tietze ile ilk iki cildin çalışmalarında görev almış bilim insanlarını da içeren bir ekip oluşturularak sözlüğün yayına hazırlık çalışmalarına başlanmış ve proje için Kalkınma Bakanlığı’ndan 2015 yılında mali destek sağlanmıştır.

TÜBA bu eseri 8 cilt ve index olmak üzere tasarlamıştır. Toplam 9 ciltten oluşacak sözlüğün 2016 yılı Aralık ayında ilk dört cildinin (1. Cilt: A-B harfleri; 2. Cilt: C-E harfleri; 3. Cilt: F-J harfleri; 4 Cilt: K-L harfleri) yayına hazırlık çalışmaları tamamlanmış olup 2017 yılının ilk yarısında satışa sunulması planlanmaktadır

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.