English
 
Uluslararası İlişkiler
İkili İlişkiler Çok Taraflı İlişkiler
İkili İlişkiler
Tarih: 09 OCAK 2015  Okunma Sayısı: 41229

TÜBA, Türkiye’nin ulusal bilim akademisi ve uluslararası bilim kuruluşlarının bir üyesi olarak, uluslararası ilişkilerini; dünya akademileriyle karşılıklı olarak gerçekleştirilen ikili ilişkiler ve uluslararası çok taraflı kuruluşlarla olan ilişkiler şeklinde yürütmektedir.

TÜBA’nın yürütmekte olduğu ikili ilişkilerin somut ve uygulanabilir bir içerik kazanması ilgili Akademi ile işbirliği esaslarını kapsayan bir bilimsel işbirliği çerçeve anlaşması ve bu anlaşmanın uygulama koşullarını belirleyen bir protokol imzalanmasıyla gerçekleşmektedir. Anlaşma ve uygulama protokolleri genel olarak iki akademi arasında ortak bilimsel toplantılar düzenlenmesini ve bilim insanı, bilgi ve yayın değişimini öngörmektedir. “Bilim İnsanı Değişim Programı” TÜBA ve ilgili akademiler arasında bu anlaşmalar temelinde uygulanır.

Bilim İnsanı Değişim Programı
“Bilim İnsanı Değişim Programı” TÜBA’nın ilgili akademilerle yapmış olduğu bilimsel işbirliği çerçeve anlaşması ve bu anlaşmanın uygulanma koşullarını kapsayan bir protokol yoluyla oluşturulmuştur. TUBA, bu program kapsamında anlaşma ülkeleri ile nitelikli bilim insanı değişimini mümkün kılmakta ve ilgili protokollerin içeriğine bağlı olarak karşılıklı bilimsel ziyaretler gerçekleşmesini sağlamaktadır. 

Programın Amacı
TUBA tarafından uygulanan “Bilim İnsanı Değişim Programı”; bilim insanlarının karşılıklı olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını ve ortak projeler geliştirmelerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bilim İnsanı Değişim Programı ile ilgilenen adaylar daha fazla bilgi almak için aşağıda verilen bağlantıları kullanabilirler. 

•  Genel Bilgiler 
•  Anlaşma Ülkelerinin Listesi 
•  Başvuru Prosedürü 
•  Başvuru Formu 
•  Değerlendirme Raporu 

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.