English
 
1080
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Mesajı Milletimizin sağlam inanç ve azminin eseri olan ve engin tarihimiz içinde önemli bir yere sahip bulunan millî istiklâl mücadelemizi takiben ilân edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. kuruluş yılını milletçe idrak etmenin sevincini yaşıyoruz. Sahip olduğumuz değerler ve potansiyelin idraki ve değerlendirilmesiyle, milletimiz birlik ve beraberlik içinde daha nice başarı ve sevinçleri paylaşacak ve Türkiye Cumhuriyeti payidar olacaktır.
1079
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık’a Tarih Alanında ‘Cemil Meriç Ödülü’ Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) tarafından verilen ‘II. Ulusal Cemil Meriç Ödülleri ve Toplumsal Barışa Katkı Ödülleri’ kapsamında TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık tarih alanında ödüle layık görüldü.
1078
‘Ahilik Perspektifinde Çalışma Barışı’ Çalıştayı Ankara’da Gerçekleştirildi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM), Çalışma Genel Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Ahilik Perspektifinde Çalışma Barışı’ çalıştayına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, ÇASGEM Başkanı İsmail Akbıyık, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Mahmut Çelikus, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve akademisyenler ile diğer yetkililer katıldı.
1076
AASSA Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi ve TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. N. Kemal Aras, AASSA Başkan Yardımcısı Seçildi Asya Bilim Akademileri ve Toplulukları Birliği (AASSA) Genel Kurulu 3. Güney Asya Bilim Akademileri Zirvesi, 13-18 Ekim tarihleri arasında Hindistan’ın Delhi şehrinde gerçekleştirildi. TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Konsey Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev ile Şeref Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Aras’ın da katıldığı Genel Kurul’da TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Aras, yeniden AASSA Başkan Yardımcısı seçildi.
1075
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan, ICPHS Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan, ‘International Council for Phlosophy and Human Sciences’ın (ICPHS) 16 Ekim 2014 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen seçimleri sonucunda ICPHS Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.
1074
AKÜ ‘2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni’ Gerçekleştirildi Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) “2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni”, 10 Ekim 2014 Cuma günü Ahmet Necdet Sezer (ANS) Kampüsü Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
1073
Uluslararası Katılımlı ‘Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi’ Elazığ’da Gerçekleştirildi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bilimsel Tavukçuluk Derneği, Fırat Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi’ 9-11 Ekim tarihleri arasında Elazığ’da gerçekleştirildi.
1070
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın Kurban Bayramı Mesajı Bayramlar birlik ve beraberliğin en yoğun yaşandığı ayrıcalıklı günlerdir. Yaşadığımız kardeşlik duygusunun bir kez daha pekişmesi için vesile olan bayramlar, aynı zamanda millet olarak yardımlaşma ve dayanışmanın gereğini bir kez daha hatırlatmaktadır.
1068
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer’e TBMM Onur Ödülü Verildi TÜBA Asli Üyesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer’e 2014 yılı ‘TBMM Onur Ödülü’ bugün düzenlenen törenle takdim edildi.
1062
‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Sözlüğü’nün Yazarı Prof. Dr. Andreas Tietze’nin Kızı Filiz Tietze ve Eşi, TÜBA’yı Ziyaret Etti İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak da görev yapan ünlü Avusturyalı Türkolog Prof. Dr. Andreas Tietze ‘nin hayatı boyunca büyük emek harcadığı ‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lügati’ TÜBA tarafından yayımlanacak. Bu proje bağlamında Prof. Dr. Andreas Tietze’nin kızı Filiz Tietze ve eşi,TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı ziyaret etti.
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Kök Hücre Çalışma Grubu
Kök Hücre Çalışma Grubu
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kanser Çalışma Grubu
Kanser Çalışma Grubu
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.