English
 
1076
AASSA Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi ve TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. N. Kemal Aras, AASSA Başkan Yardımcısı Seçildi Asya Bilim Akademileri ve Toplulukları Birliği (AASSA) Genel Kurulu 3. Güney Asya Bilim Akademileri Zirvesi, 13-18 Ekim tarihleri arasında Hindistan’ın Delhi şehrinde gerçekleştirildi. TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Konsey Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev ile Şeref Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Aras’ın da katıldığı Genel Kurul’da TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Aras, yeniden AASSA Başkan Yardımcısı seçildi.
1075
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan, ICPHS Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan, ‘International Council for Phlosophy and Human Sciences’ın (ICPHS) 16 Ekim 2014 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen seçimleri sonucunda ICPHS Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.
1074
AKÜ ‘2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni’ Gerçekleştirildi Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) “2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni”, 10 Ekim 2014 Cuma günü Ahmet Necdet Sezer (ANS) Kampüsü Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
1073
Uluslararası Katılımlı ‘Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi’ Elazığ’da Gerçekleştirildi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bilimsel Tavukçuluk Derneği, Fırat Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi’ 9-11 Ekim tarihleri arasında Elazığ’da gerçekleştirildi.
1070
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın Kurban Bayramı Mesajı Bayramlar birlik ve beraberliğin en yoğun yaşandığı ayrıcalıklı günlerdir. Yaşadığımız kardeşlik duygusunun bir kez daha pekişmesi için vesile olan bayramlar, aynı zamanda millet olarak yardımlaşma ve dayanışmanın gereğini bir kez daha hatırlatmaktadır.
1068
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer’e TBMM Onur Ödülü Verildi TÜBA Asli Üyesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer’e 2014 yılı ‘TBMM Onur Ödülü’ bugün düzenlenen törenle takdim edildi.
1062
‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Sözlüğü’nün Yazarı Prof. Dr. Andreas Tietze’nin Kızı Filiz Tietze ve Eşi, TÜBA’yı Ziyaret Etti İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak da görev yapan ünlü Avusturyalı Türkolog Prof. Dr. Andreas Tietze ‘nin hayatı boyunca büyük emek harcadığı ‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lügati’ TÜBA tarafından yayımlanacak. Bu proje bağlamında Prof. Dr. Andreas Tietze’nin kızı Filiz Tietze ve eşi,TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı ziyaret etti.
1061
TÜBA-Rabi Medrese’de ‘Klinik Hukuk Eğitimleri Çalıştayı’ TÜBA-Rabi Medrese’de, hukuk klinikleri konusunda dünyanın en önemli isimlerinden biri olan Güney Afrika'daki KwaZulu-Natal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David McQuoid-Mason başkanlığında ‘Klinik Hukuk Eğitimleri Çalıştayı’ düzenlendi.
1060
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Sadık Kakaç, TÜBA-Akademi Konferansı için Rabi Medrese’deydi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Sadık Kakaç, Ankara ve İstanbul’da düzenlenen TÜBA-Akademi Konferansları çerçevesinde, TÜBA-Rabi Medrese’de 'Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Türkiye’de Durum’ başlıklı konferansını 24 Eylül’de gerçekleştirdi.
1059
Estergon Kalesi’nde İnceleme Gezisi TÜBA-Türk Bilim Klasikleri Projesi Yayın ve Yürütme Kurulu Üyeleri İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Bir ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Macaristan'ın Tuna Nehri'nin kıyısında yer alan Estergon Kalesi'ne su sağlayan mekanik düzen ve çalışması hakkında yerinde inceleme yaptı. Dünya kültür mirasının korunmasına hizmet edecek bir proje hazırlanabilmesi adına yapılan incelemeler TÜBA’nın sağladığı destek sayesinde gerçekleştirildi.
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Kök Hücre Çalışma Grubu
Kök Hücre Çalışma Grubu
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kanser Çalışma Grubu
Kanser Çalışma Grubu
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.