English
 
1361
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Kazandı Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Şeref Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'larını nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları dolayısıyla Kimya alanında 2015 Nobel Ödülü’ne layık görüldü.
1362
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık TÜBA’yı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık TÜBA’yı ziyaret etti. 6 Ekim tarihinde gerçekleşen ve Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın da hazır bulunduğu ziyarette Akademi Konsey Üyeleri ile bir araya gelen Işık, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Konsey Üyeleriyle ülkemizde ve dünyada bilim alanındaki durum ve gelişmeler hakkında bilgi ve görüş alışverişinde bulundu.
1359
TÜBA-GEBİP Ödülü Sahipleri Prof. Dr. Yusuf Baran ve Yrd. Doç. Deniz Atasoy’a ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülü’ 2013 yılı TÜBA-GEBİP Ödülü sahibi ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Deniz Atasoy ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü’ne layık görülürken, 2010 yılı TÜBA-GEBİP Ödülü kazananlarından ve Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Baran ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma Destek Ödülü’nü aldı.
1360
TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan’a ‘Sinoloji’ye Katkı Ödülü’ Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 66. yıl dönümü nedeniyle 30 Eylül tarihinde düzenlenen resepsiyonda TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Sinoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okay'a ‘Çin uygarlığı, dili, kültürü ve geçmişini araştıran Sinoloji alanında yaptıkları katkılardan’ dolayı ödüle layık görüldü.
1356
GEBİP ve TEÇEP Ödülleri TÜBA, Üstün Başaralı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) ve Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (TEÇEP) 2016 yılı ödül başvuruları başladı.
1351
2. Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi’nde “TÜBA Özel Oturumu”… TÜBA Konsey Üyesi Prof. Dr. Fikrettin Şahin başkanlığında 15-18 Ekim tarihlerinde Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği tarafından organize edilen ve Kaya Palazzo Golf Resort Antalya’da düzenlenen ‘2. Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi’nde (2nd International Congress on Stem Cell and Cellular Therapies); Türkiye’de kök hücre ve hücresel tedaviler konusunda klinik çalışmalar yapan bilim insanlarının çalışmalarını sunacağı bir ‘TÜBA Özel Oturumu’ gerçekleştirilecek.
1349
Prof. Dr. Andrea Tietze’nin ‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugatı’ Projesi Yayına Hazırlık Sözleşmesi İmzalandı TÜBA, Prof. Dr. Semih Tezcan ile, Andreas Tietze’nin 8 ciltten oluşan ‘Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugatı’ projesinin yayına hazırlık çalışmalarının yürütücülüğünü üstlenmesine dair sözleşme imzaladı.
1347
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın Kurban Bayramı Mesajı Bayramlar; insanlar ve toplumlar arasında sevgi, saygı, barış, kardeşlik ve yardımlaşmanın idrak edilmesi ve yaşanması bakımından değerlendirilmesi gerekli imkân ve fırsatlar sunan önemli değerlerimiz arasındadır.
1348
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Türkmenistan Türkiye Büyükelçisi Ata Serdarov’u Ziyaret Etti TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, 18 Eylül’de tarihinde Türkmenistan Türkiye Büyükelçisi Ata Serdarov’u makamında ziyaret etti.
1344
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı Kabul Etti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı 14 Eylül 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.
Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi
Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi
TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
TÜBA Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kök Hücre Çalışma Grubu
Kök Hücre Çalışma Grubu
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Kanser Çalışma Grubu
Kanser Çalışma Grubu
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
TÜBA Tanıtım
TÜBA Tanıtım
Online Alışveriş Portalı
Online Alışveriş Portalı
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.