English
 
Duyurular
TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ali Akyıldız’dan “İlk Türk Bilim Akademisi Encümen-i Daniş'in Kuruluşu ve Faaliyetleri (1851-1863)” TÜBA 52. Genel Kurulu ve Akademi Ödülü Konferansı 16 Aralık’ta… TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Yasin Aktay’dan “Şerif Mardin’in Türkiye’de Sosyal Bilim Çalışmalarına Katkısı” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım’dan “Geleceğin Teknolojilerinde Plastik ve Plastik Esaslı Kompozit Malzemelerin Önemi” TÜBA&EMAN İş Birliği ile “Akdeniz Havzası Müştereklerinin Keşfi” Sempozyumu TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç’tan “Nörobiyolog Yaklaşımıyla Ülkemizde Temel Bilimler” TÜBA-Gıda Güvenliği Sempozyumu “Organik Ürünler ve Sağlık” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Tuncay Taymaz’dan “Türkiye’nin Kırıkları- Deprem-Tsunami Oluşumları ve Anadolu'nun Yeraltı Görüntüleri” TÜBA VI. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu Samsun’da TÜBA-Enerji Çalışma Grubu’ndan İki Ayrı Çalıştay
TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Metin Orhan Kaya “Yaratıcı Problem Çözme Tekniği (TRIZ) İle Yenilikçilik”
Tarih: 22 ŞUBAT 2017  Okunma Sayısı: 9721

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Orhan Kaya “Yaratıcı Problem Çözme Tekniği (TRIZ) İle Yenilikçilik” adlı konferansını 22 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 18.00’de TÜBA İstanbul Ofisi’nde gerçekleştirecek.

Prof. Kaya konferansının çerçevesini çizerken şu şekilde konuştu: “İnovasyonun kaliteli olabilmesi için iyi bir fikir üretmeye ihtiyaç vardır. Ülkemizde “herkesin bir fikri vardır” inancı hakimdir. Her konuda olduğu gibi fikir konusunda da ciddi bir eğitime ihtiyaç bulunuyor. Yüzlerce fikir üretme tekniği arasından sistematik olması nedeniyle TRIZ öne çıkıyor.

Triz, içinde çok sayıda teknikleri barındıran sistematik fikir üretme topluluğudur diyen Prof. Dr. Metin Orhan Kaya sözlerine şöyle devam etti “Triz, 1926'da Sovyetler Birliği Taşkent’de doğan Genrich Altshuller tarafından ortaya konuluyor. Teoriya Resheniya Izobretatelskikh Zadatch (Теория Решения Изобретательских Задач) kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkıyor. Altshuller, 1946'da patent subayı olarak atandıktan sonra çok sayıda patent inceliyor ve bu patentlerin arkasındaki temel fikirleri yakalayarak TRIZ’in ortaya çıkmasını sağlıyor. TRIZ’in bir çok aracı diğer çoğu teknik gibi psikoloji temeline dayanmayıp bundan önceki mucitlerin yaptıklarından pattern (kalıp, örnek) çıkarmaya dayanıyor.”

Prof. Dr. Metin Orhan Kaya kimdir?
1962 yılında Almanya’nın Darmstadt şehrinde doğdu. 1984’te İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. 1987’de Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını ve 1992’de ise yine aynı enstitüde doktorasını tamamladı.

1992 yılında İspanya CASA Uçak Fabrikası’nda bir yıl çalıştı. 2008 yılında profesörlük unvanını aldı. 2012-Temmuz 2016 yılları arasında dekanlık görevini üstlendi. 35'i SCI yayını olmak üzere 120 civarında ulusal, uluslararası yayını bulunuyor. Bu yayınlara 400 civarında atıf yapıldı. İkisi SCI dergisi olmak üzere dört dergide editöryal board görevi yapıyor. 100'den fazla bitirme ödevi, 10'dan fazla yüksek lisans, 2 tane doktora tamamlattı ve devam eden 6 tane doktora öğrencisi bulunuyor.

Hava, uzay araçlarının (uçak, helikopter, füze,uydu) yapısal ve aeroelastik analizleri, ana çalışma konuları arasında yer alıyor.

Son yıllarda inovasyon, inovatif fikir üretme üzerine çalışmalar yürütüyor. Özellikle TRIZ tabanlı fikir üretme üzerine çalışmalarını ve eğitimlerini yoğunlaştırdı. İTÜ'de iki sene içinde her fakülteden yaklaşık 300 öğrenci ve öğretim üyesine temel, ileri düzeyde TRIZ eğitimleri verdi.

Uçak ve Uzay Fakültesi’nde Türkiye'de bir ilk olan  ve dünyada çok az sayıda bulunan İnovasyon Laboratuvarı’nı açtı. TRIZ tabanlı fikirlerin üretildiği ve bu fikirlerin uygulandığı laboratuvarın İTÜ'nün tüm fakültelerinden ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 600'e yakın üye öğrencisi bulunuyor.

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.