English
 
Duyurular
TÜBA’dan “Yem ve Kırmızı Et Sempozyumu” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Bahri Şahin “Enerji, Çevre ve Yenilikçi Fikirler” Akademimizde İstihdam Edilen Taşeron Personeli Sınav Sonuç İlanı Akademimizde İstihdam Edilen Taşeron Personeli için Sınav İlanı TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Tayfun Özçelik “Tıbbi Genetik ve Genomik Tıbbın Türkiye’de Gelişimi” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Mehmet Karakaş’tan “Tüketim Kültürü ve İhtiyaçların Yabancılaşması” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. İbrahim Dinçer’den “Kritik Enerji Çözümlerine Bütüncül Bir Bakış” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ali Akyıldız’dan “İlk Türk Bilim Akademisi Encümen-i Daniş'in Kuruluşu ve Faaliyetleri (1851-1863)” TÜBA 52. Genel Kurulu ve Akademi Ödülü Konferansı 16 Aralık’ta… TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Yasin Aktay’dan “Şerif Mardin’in Türkiye’de Sosyal Bilim Çalışmalarına Katkısı”
TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım’dan “Geleceğin Teknolojilerinde Plastik ve Plastik Esaslı Kompozit Malzemelerin Önemi”
Tarih: 29 KASIM 2017  Okunma Sayısı: 3186

TÜBA Asli Üyesi ve Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım “Geleceğin Teknolojilerinde Plastik ve Plastik Esaslı Kompozit Malzemelerin Önemi” adlı konferansını 29 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 18:00’de TÜBA Maçka Ofisi’nde gerçekleştirecek.

Plastiklerin insan hayatına 20. yüzyılın ikinci yarısında girdiğini ve hemen ardından gündelik yaşamın önemli bir parçasını oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım “Çok yönlü kullanıma yatkın, hafif, güvenli, dayanıklı ve düşük maliyetli olan bu plastik malzemeler, her türlü şekilde kolaylıkla üretilebildikleri için tasarımlarında sınır yoktur ve bu sebeple teknolojik yeniliklerde birçok alanda kullanılıyorlar. Günlük hayatımızda kullandığımız kıyafet, ayakkabı, gözlük gibi yaşam malzemeleri yiyecek ve içecek kapları, sağlık alanında kullandığımız birçok malzeme, inşaat, elektronik malzeme, otomotiv, uzay ve savunma endüstrileri gibi birçok alanda karşımıza çıkan plastikler gündelik hayatın vazgeçilmez öğeleri haline geldi. Günümüzde cam elyafı ve/veya benzer elyaf takviyeli plastik kompozitler otomotiv, uzay ve havacılık, savunma ve elektronik sektörlerinde giderek artan bir kullanım göstermekte ve özellikle karbon elyaf takviyeli plastik kompozitlerin üstün performans özellik göstermesi, bu tür plastikleri geleceğin vazgeçilmez malzemeleri yapacağı, hatta bu sektörlere yön vereceği sinyallerini veriyor. Örneğin yeni nesil yolcu uçaklarının gövdelerinde kullanılan plastik kompozitlerin metal parçalara göre daha hafif ve dayanıklı olmaları nedeniyle % 20 yakıt tasarrufu sağlanması ve ses oranının %80 oranında azaltılabilmesinden dolayı, uçak sanayinde plastik kullanım oranının %4’ten %30'a çıkmasına neden oldu. Ayrıca, önümüzdeki zaman diliminde bu oranın %50 seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor. Hatta otomotiv sektöründe plastik malzeme kullanımının %100 olacağı iddiaları plastiklerin geleceğin otomobillerini şekillendireceğini gösteriyor.” dedi.

2015 yılı Dünya Ekonomik Forumu raporunda geleceğe yön verecek yükselen 10 teknoloji arasında yer alan geri dönüşümlü termoset plastiklerin gelecek beş yıl içinde geri dönüşümü olmayan plastiklerin yerini alacağının rahatlıkla öngörüldüğünü dile getiren Prof. Yıldırım, Üstün dayanıklılıkları nedeniyle cep telefonlarından uçaklara kadar birçok yerde kullanılan ve insan hayatını kolaylaştıran plastiklerin, geri dönüşüm özelliğiyle ön plana çıkarak küresel çevre ve üretim gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunacağı bilgisini verdi. Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, sanayi ve yüksek teknolojinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde sürekli bir gelişme içerisinde olan plastik malzemelerin geleceğin süper malzemesi olarak dünya ekonomisine daha güçlü katkılar sağlayacağını ifade etti ve toplumu daha ileri refah seviyelerine ulaştıracağını söyledi.

Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım kimdir?
1953 yılında Manastır'da doğdu. 1972 yılında Davutpaşa Lisesi'nden, 1978 yılında İstanbul Üniversitesi, Kimya Fakültesi, Kimya Yüksek Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1978 yılında Sakarya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nde asistan olarak göreve başladı. 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya Bölümü’nde doktora çalışmalarını tamamlayarak doktor unvanını aldı. 1985 yılında Yıldız Üniversitesi, Kimya Bölümü’nde yardımcı doçent olarak göreve atanan Dr. Yıldırım 1990 yılında doçent unvanını aldı. 1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nde doçent kadrosuna atandı. 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nde profesör oldu. Kasım 2012 yılından beri Yüksek Öğretim Kurulu üyesi, TÜBA Asli Üyesi, TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Grubu’nda GYK üyesi ve TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesidir. Uluslararası SCI indeksinde yayınlanmış 45 yayını, ulusal dergilerde yayınlanmış 32 adet yayını, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş 133 adet bildirisi ve yürütücü ve/veya araştırıcı olarak görev yaptığı 28 adet projesi bulunmaktadır. 2009-2016 yılları arasında Yalova Üniversitesi’nde  Rektör Yardımcısı olarak görev yapmaktı. 2010 yılında Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Polimer Mühendisliği Bölümü’nü kuran Dr. Yıldırım, 2010 yılından beri Polimer Mühendisliği Bölüm Başkanlığını yürütmektedir. Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, evli ve üç çocuk babasıdır.
 
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.