English
 
Duyurular
TÜBA’dan “Yem ve Kırmızı Et Sempozyumu” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Bahri Şahin “Enerji, Çevre ve Yenilikçi Fikirler” Akademimizde İstihdam Edilen Taşeron Personeli Sınav Sonuç İlanı Akademimizde İstihdam Edilen Taşeron Personeli için Sınav İlanı TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Tayfun Özçelik “Tıbbi Genetik ve Genomik Tıbbın Türkiye’de Gelişimi” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Mehmet Karakaş’tan “Tüketim Kültürü ve İhtiyaçların Yabancılaşması” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. İbrahim Dinçer’den “Kritik Enerji Çözümlerine Bütüncül Bir Bakış” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ali Akyıldız’dan “İlk Türk Bilim Akademisi Encümen-i Daniş'in Kuruluşu ve Faaliyetleri (1851-1863)” TÜBA 52. Genel Kurulu ve Akademi Ödülü Konferansı 16 Aralık’ta… TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Yasin Aktay’dan “Şerif Mardin’in Türkiye’de Sosyal Bilim Çalışmalarına Katkısı”
TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç’tan “Nörobiyolog Yaklaşımıyla Ülkemizde Temel Bilimler”
Tarih: 25 EKİM 2017  Okunma Sayısı: 4299

TÜBA Asli Üyesi ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi “Nörobiyolog Yaklaşımıyla Ülkemizde Temel Bilimler” adlı konferansını 25 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 18:00’de TÜBA Rabi Medrese’de gerçekleştirecek.

Yaklaşık son 10 yıldır temel bilimler alanında araştırma geliştirme faaliyetlerine verilen destekte bir artışı söz konusu olduğunu söyleyen Prof. Kılıç diğer yandan elde edilen OECD raporları ve üniversite gelişim raporları incelendiğinde Türkiye açısından bilimsel faaliyet ve kalitesinde verilen desteklerin gerisinde kalındığının çok açık şekilde görüldüğünü dile getirdi ve “Ülke olarak bu alanda OECD ülkeleri ortalamasının çok altında yer alan bir gelişimimiz söz konusudur. Bu gerilik tüm alanlarda olmakla beraber özellikle temel bilimlerde kendini gösteriyor. Bu da bize temel bilim çalışmalarına yatırım ve farkındalık açısından hak ettiği önemin verilmediğini ve zamana uygun gereken stratejik planlamanın yapılmadığını gösteriyor. Buna gerekli insan kaynağının planlanmasındaki sorunlar ve sorunlara yönelik yaklaşımlardaki eksikliklerin eklenmesi de söz konusu. Bunların sonucu olarak Ar&Ge yatırımlarından istenilen yaygın etki elde edilemiyor. Örnek olarak yeni ilaç geliştirme çalışmaları açısından konu düşünüldüğünde temel bilim araştırma ve araştırmacılarının organizasyonundaki eksiklikler nedeni ile yatırımlardan beklenen etki yerine dışa bağımlı yaklaşımlar ön plana çıkıyor. Biyolojik temelli ilaçların geliştirilmesinde temel yapıyı oluşturan hücre hatları gibi konularda dışa bağımlılık hala devam ediyor.” dedi.

Bu tartışma çerçevesinde planladığı konferansında temel bilimlerin öneminin dinleyicilerle birlikte irdeleneceğinin altını çizen Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç, yapılan nörobiyolojik çalışmalar hakkında konuşacak ve bu örneklerde özellikle nörodejeneratif hastalıklardan inme hakkındaki çalışmalarda araştırma planlamadan bireysel tıbba sonuç odaklı örnekler üzerinde duracak.

Prof. Dr. Dr. Ertuğrul Kılıç kimdir?
Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç 1994 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. İlk doktorasını Fırat Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Fizyoloji Ana Bilim Dalı’ndan 1999 yılında, ikinci doktorasını Almanya Tübingen Üniversitesi Hücre Biyolojisi’nden aldı. Altı yıla yakın bir süre Almanya Köln Max-Planck Nörolojik Araştırmaları Enstitüsü, Tübingen ve Göttingen Üniversiteleri Nöroloji Ana Bilim dallarında çalıştı. Ayrıca Beyin Araştırmaları Laboratuvarı’nın kurulması için 2012 yılı sonunda İsviçre, Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’na geçti ve altı yıla yakın bir süre de orada çalıştı. Türkiye’ye dönüşünün ardından yine altı yıl süresince Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı’nda çalışmalarını yürüttü.

Akademik çalışmaları sırasında Alman (DAAD) (Deutsche Academische Austausch Dienst); İsviçre Franco Regli (National Neuroscience Price, Switzerland), JCI-TOYP (The Outstanding Young Person Award in Medicine Innovation, Turkey), EMBO-installation grant (European Molecular Biology Organization) ve TÜBA-GEBİP ödülü alan ve H-index’i 41 olan Prof. Kılıç’ın 140’a yakın makalesi yayımladı, bu çalışmaları 5500’ün üzerinde atıf aldı.

2015 yılında TÜBA Üyesi seçilen Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç, 2013 yılından itibaren İstanbul Medipol Üniversitesi, Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam ediyor.

 

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.