Türkçe
 
Announces
TÜBA&EMAN Symposium on "Exploring the Commonalities of the Mediterranean Region" TÜBA-Food Safety Symposium “Organic Products and Health” “TÜBA 6th Course in Applied Science Education” will be Held in Samsun TÜBA Academy Conference: “South Korea - Turkey: Past, Present and Future” by Ambassador of South Korea to Turkey Cho Yun-soo The TÜBA Prizes Ceremony will be held in the Presidential Complex on February 1, 2017 Union of Academies of Sciences of the Turkic World General Assembly Meeting and Scientific meeting on “Academic Cooperation in Turkic World” AASSA General Assembly Meeting and "Refugees and Migrants" Symposium TÜBA 3rd International Stem Cell Course: “Innovative Cell Therapies in Hematologic-Oncology” Scholarship Applications Continue The Fulbright Scholarship from the Fulbright Education Commission of Turkey 'Science Literacy' Regional Workshop (12-13 June 2014)
TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç’tan “Nörobiyolog Yaklaşımıyla Ülkemizde Temel Bilimler”
Tarih: 25 EKİM 2017  Okunma Sayısı: 4310

TÜBA Asli Üyesi ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi “Nörobiyolog Yaklaşımıyla Ülkemizde Temel Bilimler” adlı konferansını 25 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 18:00’de TÜBA Rabi Medrese’de gerçekleştirecek.

Yaklaşık son 10 yıldır temel bilimler alanında araştırma geliştirme faaliyetlerine verilen destekte bir artışı söz konusu olduğunu söyleyen Prof. Kılıç diğer yandan elde edilen OECD raporları ve üniversite gelişim raporları incelendiğinde Türkiye açısından bilimsel faaliyet ve kalitesinde verilen desteklerin gerisinde kalındığının çok açık şekilde görüldüğünü dile getirdi ve “Ülke olarak bu alanda OECD ülkeleri ortalamasının çok altında yer alan bir gelişimimiz söz konusudur. Bu gerilik tüm alanlarda olmakla beraber özellikle temel bilimlerde kendini gösteriyor. Bu da bize temel bilim çalışmalarına yatırım ve farkındalık açısından hak ettiği önemin verilmediğini ve zamana uygun gereken stratejik planlamanın yapılmadığını gösteriyor. Buna gerekli insan kaynağının planlanmasındaki sorunlar ve sorunlara yönelik yaklaşımlardaki eksikliklerin eklenmesi de söz konusu. Bunların sonucu olarak Ar&Ge yatırımlarından istenilen yaygın etki elde edilemiyor. Örnek olarak yeni ilaç geliştirme çalışmaları açısından konu düşünüldüğünde temel bilim araştırma ve araştırmacılarının organizasyonundaki eksiklikler nedeni ile yatırımlardan beklenen etki yerine dışa bağımlı yaklaşımlar ön plana çıkıyor. Biyolojik temelli ilaçların geliştirilmesinde temel yapıyı oluşturan hücre hatları gibi konularda dışa bağımlılık hala devam ediyor.” dedi.

Bu tartışma çerçevesinde planladığı konferansında temel bilimlerin öneminin dinleyicilerle birlikte irdeleneceğinin altını çizen Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç, yapılan nörobiyolojik çalışmalar hakkında konuşacak ve bu örneklerde özellikle nörodejeneratif hastalıklardan inme hakkındaki çalışmalarda araştırma planlamadan bireysel tıbba sonuç odaklı örnekler üzerinde duracak.

Prof. Dr. Dr. Ertuğrul Kılıç kimdir?
Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç 1994 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. İlk doktorasını Fırat Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Fizyoloji Ana Bilim Dalı’ndan 1999 yılında, ikinci doktorasını Almanya Tübingen Üniversitesi Hücre Biyolojisi’nden aldı. Altı yıla yakın bir süre Almanya Köln Max-Planck Nörolojik Araştırmaları Enstitüsü, Tübingen ve Göttingen Üniversiteleri Nöroloji Ana Bilim dallarında çalıştı. Ayrıca Beyin Araştırmaları Laboratuvarı’nın kurulması için 2012 yılı sonunda İsviçre, Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’na geçti ve altı yıla yakın bir süre de orada çalıştı. Türkiye’ye dönüşünün ardından yine altı yıl süresince Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı’nda çalışmalarını yürüttü.

Akademik çalışmaları sırasında Alman (DAAD) (Deutsche Academische Austausch Dienst); İsviçre Franco Regli (National Neuroscience Price, Switzerland), JCI-TOYP (The Outstanding Young Person Award in Medicine Innovation, Turkey), EMBO-installation grant (European Molecular Biology Organization) ve TÜBA-GEBİP ödülü alan ve H-index’i 41 olan Prof. Kılıç’ın 140’a yakın makalesi yayımladı, bu çalışmaları 5500’ün üzerinde atıf aldı.

2015 yılında TÜBA Üyesi seçilen Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç, 2013 yılından itibaren İstanbul Medipol Üniversitesi, Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam ediyor.

 

TÜBA - THE TURKISH ACADEMY OF THE SCIENCES Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Please enter your e-mail to get informed about news. Send
© 2013 THE TURKISH ACADEMY OF SCIENCES. All Rights Reserved.