English
 
Duyurular
TÜBA Akademi Konferansı: Doç. Dr. Saime Özçürümez ve Doç. Dr. Murat Erdoğan’dan “Uluslararası Koruma, Zorunlu Göç ve Topluma Uyum” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ercan Öztemel’den “Endüstri 4.0 ve Toplumsal Dönüşüm Üzerindeki Etkileri” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ali Sınağ “Yeni Bir Biyokütle Dönüşüm Yöntemi: Hidrotermal Karbonizasyon (HTC)” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Halil Berktay “Devrim ve Darbe Üzerine Aykırı Düşünceler” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Mustafa Solak’tan “Termal Sağlık Turizmi ve Üniversitelerin Rolü” TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Metin Orhan Kaya “Yaratıcı Problem Çözme Tekniği (TRIZ) İle Yenilikçilik” TÜBA Ödülleri Töreni 1 Şubat'ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde... GEBİP ve TESEP Ödülleri 2017 Yılı Başvuruları Başladı “TÜBA V. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” İstanbul’da… Akademi Konferansı Ertelendi
TÜBA Akademi Konferansı: Prof. Dr. Ali Sınağ “Yeni Bir Biyokütle Dönüşüm Yöntemi: Hidrotermal Karbonizasyon (HTC)”
Tarih: 29 MART 2017  Okunma Sayısı: 1688

Ankara Üniversitesi (AÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sınağ “Yeni Bir Biyokütle Dönüşüm Yöntemi: Hidrotermal Karbonizasyon (HTC)” adlı konferansını 29 Mart 2017 Çarşamba günü saat 17.00’de Ankara TÜBA Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirecek.

Prof. Sınağ konferansının çerçevesini çizerken şu şekilde konuştu: “Hidrotermal karbonizasyon, basınçlı otoklavda biyokütle ve/veya atık girdilerin düşük sıcaklık ve basınç şartlarında tabi tutulduğu bir ısıl işlemdir. Yüksek sıcaklık (300 – 800 °C) ve basınçta gerçekleştirilen hidrotermal karbonizasyon işleminde nano yapılı karbon malzemeler elde edilirken, 300 °C sıcaklığın altında gerçekleştirilen düşük sıcaklık hidrotermal karbonizasyon işleminden ano yapılı karbon ürünler yanında kömür benzeri ürünlerde elde edilebililir. Reaksiyon ortamında hidroliz, dehidrasyon, HMF ve benzeri yapıların oluşumu, polimerizasyon ve aromatikleşme şeklinde dönüşümler gerçekleşir.” dedi ve hidrotermal karbonizasyonun avantajlarını sıraladı.

Prof. Dr. Ali Sınağ kimdir?
1969 yılında İstanbul’da doğdu. 1992’de AÜ Kimya Bölümü’nü, 1995’te fizikokimya alanında yüksek lisansını, 2001 yılında ise yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı.

AÜ Fen Fakültesi araştırma görevlisi olarak başladığı akademik hayatını, 2001-2003 yılları arasında Karlsruhe Technical University ve Karlsruhe Research Center ITC – CPV’de doktora sonrası araştırmacı olarak sürdürdü. 2003-2005 yılları arasında AÜ Fen Fakültesi’nde yardımcı doçent, 2005-2010 yılları arasında doçent olarak görev yaptı. 2010 yılında profesör unvanını aldı.

Pek çok idari görevde yer alan ve şimdi AÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Ankara Üniversitesi Ar-Ge Koordinatör Yardımcılığı, AÜ Kalite, Akademik Değerlendirme ve Akreditasyon Koordinatörlüğü ve Kimya Bölümü Socrates Eramus Program Koordinatörlüğünü yürüten Prof. Sınağ’ın AÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve AÜ Teknoloji Transfer Ofisi Yönetim Kurulu Üyeliği de sürüyor.

Almanca ve İngilizce bilen Prof. Dr. Ali Sınağ’ın sorumlu yazar olarak yer aldığı tamamı SCI veri tabanınca taranan dergilerde 47 makalesi, 1 uluslararası patenti, 2 ulusal patent başvurusu bulunuyor. Şu ana kadar yürütücülüğünde tamamlanmış 5 adet TÜBİTAK projesi olan Prof. Dr. Ali Sınağ Almanya’nın Karlsruhe, Hohhenheim, Berlin, İtalya’nın Bologna, Slovenya’nın Ljubljana şehrinde bulunan üniversite ve araştırma merkezleriyle ortak çalışmalar yürütüyor.

TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.