English
 
1109
TÜBA Asosiye Üyesi Prof. Dr. Halit Keskin’in Büyük Başarısı TÜBA Asosiye Üyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Keskin ve Prof. Dr. Ali Ekber Akgün büyük bir başarıya imza attı.
1093
TÜBA-GEBİP 2014 Yıllık Değerlendirme Toplantısı Afyonkarahisar'da Gerçekleştirildi TÜBA, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) 2014 Yıllık Değerlendirme Toplantısı, bu yıl 28 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) katkılarıyla Afyon’da gerçekleştirildi.
1091
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Oğuz Okay’a Georg Forster Araştırma Ödülü TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Oğuz Okay, 4 Kasım’da yapılan açıklamaya göre; Almanya’da Alexander von Humboldt Vakfı tarafından yaşamboyu bilimsel katkılar için verilen Georg Forster Araştırma Ödülü’ne (Georg Forster Research Award) layık görüldü. Oğuz Okay'a ödülü Humboldt Vakfı’nın Haziran 2015 tarihinde Berlin'de yapılacak olan yıllık toplantısında verilecek.
1089
TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. H. Tayfun Özçelik ve Ekibi ‘Parkinson Geni’ni Buldu TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik’in yöneticiliğini yaptığı ve 2012 TÜBA-GEBİP Ödül Sahibi Dr. Ayşe Begüm Tekinay’ın yer aldığı klinisyenlerden oluşan araştırma ekibi, parkinson hastalığı ve el titremesine neden olan geni buldu.
1087
TÜBA-AR Yeniden Yayımlanıyor İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı olan Doç. Dr. Şevket Dönmez ile yeniden yapılanan ve kendisinin Yayın Kurulu Başkanlığını yaptığı TÜBA-AR (Türkiye Bilimler Akademisi Arkeoloji) Dergisi, Türkiye’de arkeoloji ve arkeoloji yayıncılığı üzerine konuştuk.
1088
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “24 Kasım Öğretmenler Günü” Mesajı Eğitim ve öğretimi hayatlarının bir parçası yapmış, ülkemizin ve dünyanın her köşesinde görevlerini büyük bir özveriyle ve istekle yerine getiren, geleceğimizin inşasında esas rolü üstlenen tüm öğretmenlerimizin ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’nünü kutluyor, ebediyete irtihal eden değerli hocalarımıza rahmet diliyorum.
1085
TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TEÇEP 2015 Yılı Başvuruları için Son Gün 17 Kasım 2014 TÜBA, Üstün Başaralı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) ve Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (TEÇEP) 2015 Ödül başvuruları için verilen süre, 17 Kasım 2014 tarihinde sona erecektir.
1083
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” Mesajı Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, ebediyete intikalinin 76. yılında rahmet ve şükranla anıyoruz.
1082
Yeditepe Üniversitesi’nden En Başarılı Mikrobiyal Gübre TÜBA Asli Üyesi ve Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin’in ülkesel koordinatör olarak yer aldığı ‘Rhibac Projesi’ kapsamında yapılan araştırma sonuçlarına göre, test edilen mikrobiyal gübre preparatlarından diğer ülkeler arasında en başarılısının Yeditepe Üniversitesi proje ekibi tarafından geliştirilen bakteri suşları olduğu bildirildi.
1080
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Mesajı Milletimizin sağlam inanç ve azminin eseri olan ve engin tarihimiz içinde önemli bir yere sahip bulunan millî istiklâl mücadelemizi takiben ilân edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. kuruluş yılını milletçe idrak etmenin sevincini yaşıyoruz. Sahip olduğumuz değerler ve potansiyelin idraki ve değerlendirilmesiyle, milletimiz birlik ve beraberlik içinde daha nice başarı ve sevinçleri paylaşacak ve Türkiye Cumhuriyeti payidar olacaktır.
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Türk Bilim Klasikleri Projesi
Üniversite Konferansları
Üniversite Konferansları
Kök Hücre Çalışma Grubu
Kök Hücre Çalışma Grubu
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi
Kanser Çalışma Grubu
Kanser Çalışma Grubu
Bilim Eğitimi Projesi
Bilim Eğitimi Projesi
Yayınlar
TÜBA - TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ Piyade Sokak No: 27,
06690 Çankaya - ANKARA
(312) 442 29 03 (pbx)
(312) 442 72 36 | 442 23 58 | 442 64 91
Bizden haber almak için e-posta adresinizi giriniz. Gönder
© 2013 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ. Her hakkı saklıdır.